Филип Човиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Човиќ

Филип Човиќ ( Белград, 5 јуни 1989 ) е српски кошаркар . Тој игра на позицијата плејмејкер и во моментов настапува за Црвена Звезда . Син е на познатиот српски политичар Небојша Човиќ .Висок е 1.78 метри. Својата професионална кариера ја започнал во 2006 во екипата на ФМП Железник. Со репрезенацијата на Србија го има освоено сребрениот медал на медитеранските игри во 2013 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]