Филип Стевановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Филип Стевановиќ (роден на 25 септември 2002 година) е српски професионален фудбалер кој игра како лево крило за клубот од Ередивизие Херенфен како позајмен од Манчестер Сити.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Ариље, првите фудбалски чекори ги направи во локалниот клуб Враниќ. Подоцна се приклучил на младинскиот систем на Партизан откако бил скаутиран од Душан Трбојевиќ.[1]

На 9 декември 2018 година, Стевановиќ го направил своето официјално сениорско деби за Партизан во победата со 3–0 на гости во лигата над Рад, влегувајќи како замена во 82. минута за Ѓорѓе Ивановиќ.[2] Тој забележа уште три лигашки настапи во преостанатиот дел од сезоната.

На 1 август 2019 година, Стевановиќ го постигнал својот прв гол за Партизан откако дошол од клупата во реваншот од второто квалификациско коло на УЕФА Лига Европа 2019–20, победа од 3–0 на домашен терен против велшкиот „Кеј Номадс“ на Кона.[3] Така тој стана нивниот најмлад стрелец во натпреварувањата на УЕФА и вториот најмлад во клупската историја, со 16 години и 311 дена.[4] Три дена подоцна, Стевановиќ го постигнал својот прв лигашки гол за Партизан, отворајќи го резултатот во евентуалната домашна победа од 4-0 над Мачва Шабац.[5] Последователно, тој придонесе со заби во победата од 3-0 на домашен терен против Рад на 18 август.[6]

Во октомври 2020 година беше објавено дека Стевановиќ се согласил да му се приклучи на Манчестер Сити следниот јануари.[7]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Стевановиќ го направи своето деби за фудбалската репрезентација на Србија до 19 години во квалификациите за Европското првенство на УЕФА до 19 години 2020 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dijamantu Partizana uzor je Nole: Imam slične ciljeve“ (Serbian). mondo.rs. 30 January 2019. Архивирано од изворникот на 2019-02-12. Посетено на 18 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Novi biser prvog tima!“ (Serbian). partizan.rs. 9 December 2018. Посетено на 9 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Filip Stevanović – prvi gol u dresu Partizana“ (Serbian). partizan.rs. 2 August 2019. Посетено на 18 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „TINEJDŽER KOGA ĆE ZAPAMTITI EVROPA Filip Stevanović drugi najmlađi strelac u ISTORIJI Partizana /VIDEO/“ (Serbian). blic.rs. 1 August 2019. Посетено на 18 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Maloletni Stevanović vozio "valjak" bez vozačke dozvole [VIDEO]“ (Serbian). sportskacentrala.com. 4 August 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 18 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Stevanović blistao, Partizan lako do bodova sa Radom“ (Serbian). b92.net. 18 August 2019. Посетено на 18 August 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „Manchester City: Filip Stevanovic to join club in January say Partizan Belgrade“. BBC. 31 October 2020. Посетено на 27 January 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]