Филип Кутев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Кутев
Роден 13 јуни 1903
Ајтос, Кнежевство Бугарија
Починал 27 ноември 1982(1982-11-27) (возр. 79)
НР Бугарија
Националност Бугарин
Народност Бугарин
Познат Соосновач на Државниот ансамбл за народни песни и танц
Занимање Композитор, диригент, фолклорист
Сопружник Марија Кутева
ОбразованиеНационална музичка академија
НаградиЈунак на социјалистичкиот труд
Музички стилНародна музика
ИнструментиВиолина
Мрежно местоhttp://philipkoutev.com/

Филип Кутев (13 јуни 1903 – 27 ноември 1982 година) ― бугарски композитор, аранжер и основач, со сопругата Марија Кутева, на првиот бугарски професионален државен ансамбл во 1951 година, Државниот ансамбл за народни песни и танц, познат и како Ансамбл „Филип Кутев“.[1] Со својот ансамбл тој бил пионер во стилот на аранжман на народни песни со спојување на народни елементи со западни класични облици и хармонии и воспостави нова бугарска хорска традиција.[2]

Неговиот хор бил еден од четворите кои се појавиле на албумот Le Mystère des Voix Bulgares, том два, кој освоил Греми награда во 1989 година.[3][4]

Роден е во Ајтос, областа Бургас.

Почести[уреди | уреди извор]

Кутевиот Врв во Антарктик го носи името на Филип Кутев.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Filip Koutev, composer, conductor, public figure“. Union of Bulgarian Composers. Посетено на 26 февруари 2022.
  2. Kirilov, Kalin S. (6 февруари 2010). „Revival of Bulgarian Folk Music During Socialism and the Post-Socialist Transition: Music and Cultural Identity“. MUSICultures. 37: 112, 123. ISSN 1920-4221. Посетено на 26 февруари 2022.
  3. Buchanan, Donna A. (2006). Performing democracy : Bulgarian music and musicians in transition. Chicago, Ill. [u.a.]: Univ. of Chicago Press. стр. 489. ISBN 9780226078267.
  4. „Past Winners“. Grammy.com. Национална академија за звукозаписни уметности и науки. Архивирано од изворникот на 28 јули 2014. Посетено на 26 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]