Прејди на содржината

Филип Крајиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Крајиновиќ на Вимблдон 2018

Филип Крајиновиќ е српски тенисер роден на 27 февруари 1992 година во Сомбор, Србија. Најдобар пласман на АТП листата е неговото 26 место во април 2018 година. Првиот забележителен резултат го имал во Белград, каде стигнал до првото полуфинале на АТП турнирите. На тој турнир го победил вториот тенисер во светот, откако Новак Ѓоковиќ му го предал мечот. Крајиновиќ моментално има 39 години и место на листата на најдобри тенисери во светот.

Јуниорска конкуренција[уреди | уреди извор]

Почнал да игра тенис на петгодишна возраст. На 15-годишна возраст, 2007 г. Тој се преселил на академијата Ник Болетери. Тој има договор со менаџерската агенција ИМГ. Крајиновиќ неколку пати бил прогласуван за еден од најталентираните тенисери на негова возраст, а самиот Болетери во интервју за „Индепендент“ го споредил со Агаси.

Во јуниорска конкуренција, Крајиновиќ играл двапати во полуфиналето на Грен слем турнирот, 2008 година. (Вимблдон и УС Опен). На петнаесетгодишна возраст почнал да игра на професионални турнири.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2008 година играл две финалиња на фјучрс турнири во САД, а во август 2009 година играл и во финалето на челинџер турнирот во Сан Себастијан, Шпанија. Ги загубил сите три финалиња, но стигнал до 293та позиција на АТП листата, што е најдобар пласман на играч до 18 години.

Својот прв АТП турнир го играл во Србија, каде што добил покана за првото Српско отворено тениско првенство во Белград. Во првото коло на тој турнир, Марсел Гранолерс го совладал во три сета. Ја завршил 2009 година на 351 место на АТП листата.

Следната година играл на Мастерсот во Мајами, каде загубил во првото коло од Џејмс Блејк со 7:6, 4:6, 4:6. Повторно добил покана за АТП турнирот во Белград. Победите над Јевгени Донски и Орасије Зебаљос биле неговите први победи на АТП турнир. Тој во четвртфиналето на овој турнир се сретнал со бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ. Ѓоковиќ му го предал мечот со кој Крајиновиќ ја постигнал првата победа над играчите од првата петорка и првиот пласман во полуфиналето. На патот до финалето, тој бил запрен од подоцнежниот шампион Сем Квери.

Во април 2019 година, во финалето на предизвикувачот, Софија Антиполис во Франција бил поразен од Дастин Браун.

2017 година Мастерс финале и полуфинале на Дејвис купот[уреди | уреди извор]

Најголемиот успех во кариерата го постигнал на Мастерсот во Париз во 2017 година, кога стигнал до финалето како квалификант (прв по Јежи Јановиќ во 2012 година ) . сезона и петто учество на Мастерс во кариерата. На патот до финалето ги победил Јуичи Сугита, Сем Квери и Николас Маја, а во четвртфиналето Рафаел Надал му го предал мечот пред почетокот поради повреда. Во полуфиналето тој исфрлил уште еден Американецот Џон Изнер. Конечно, во финалето се сретнал со Џек Сок, каде и покрај тоа што го освоил првиот сет, сепак не успеал да победи. Со овој резултат Крајиновиќ се пласирал на 33. место на најдобрите тенисери во светот.[1][2]

Договори[уреди | уреди извор]

Крајиновиќ потпишал договори со производителот на спортска опрема Најк и со производителот на рекети Вилсон.

Финале на АТП Мастерс од серијата 1000[уреди | уреди извор]

Индивидуално: 1 (0: 1)[уреди | уреди извор]

Исход бр. година Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 2017 година Париз Тврда (г) САД Џек Сок 7: 5, 4: 6, 1: 6

АТП финале[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 4 (0: 4)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 1)
АТП 500 (0: 1)
АТП 250 (0: 2)
Финале по подлоги
Тврда (0: 2)
Земја (0: 2)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (0: 2)
Сала (0:2)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 5 ноември 2017 година Париз, Франција Тврда (г) САД Џек Сок 7: 5, 4: 6, 1: 6
Финалист 2. 28 април 2019 година Будимпешта, Унгарија Земја Италија Матео Беретини 6: 4, 3: 6, 1: 6
Финалист 3. 20 октомври 2019 година Стокхолм, Шведска Тврда (г) Канада Денис Шаповалов 4: 6, 4: 6
Финалист 4. 18 јули 2021 година Хамбург, Германија Земја Шпанија Пабло Карењо Буста 2: 6, 4: 6

Финале АТП челенџер и ИТФ фјучерс[уреди | уреди извор]

Поединечно: 25 (12:13)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (10: 7)
Фјучерси (2: 6)
Финале по подлога
Тврда (2: 1)
Земја (10:12)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (12:13)
Сала (0:0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалиста 1. 28. јун 2009. Чико, САД, F14 Тврда САД Рајан Харисон 3:6, 4:6
Финалист 2. 5. јул 2009. Рочестер, САД, F15 Земја Василис Мазаракис 2:6, 0:6
Финалист 3. 23. август 2009. Сан Себастијан, Шпанија Земја Холандија Тимо де Бакер 2:6, 3:6
Финалист 4. 12. јун 2010. Кошице, Словачка Земја Шпанија Рубен Р. Идалго 3:6, 2:6
Финалист 5. 1. септембар 2013. Битом, Пољска, F5 Земја Словенија Блаж Рола предаја
Финалист 6. 29. септембар 2013. Агадир, Мароко, F4 Земја Мароко Ламин Уахаб 1:6, 6:7(2:7)
Финалист 7. 6. октобар 2013. Тарудант, Мароко, F5 Земја Мароко Ламин Уахаб 7:6(7:5), 4:6, 1:6
Финалист 8. 13. октобар 2013. Будимпешта, Мађарска, F2 Земја Пјотр Гадомски 4:6, 7:6(7:4), 3:6
Победник 1. 6. април 2014. Харлинџен, САД, F10 Тврда Данијел Сметхерст 6:2, 6:4
Победник 2. 13. април 2014. Литл Рок, САД, F11 Тврда Данијел Сметхерст 6:1, 7:6(7:3)
Финалист 9. 21. април 2014. Сарасота, САД Земја Ник Кириос 6:7(10:12), 4:6
Победник 3. 1. јун 2014. Виченца, Италија Земја Словачка Норберт Гомбош 6:4, 6:4
Победник 4. 3. август 2014. Кортина д'Ампецо, Италија Земја Италија Федерико Гајо 2:6, 7:6(7:5), 7:5
Победник 5. 11. јул 2015. Брауншвајг, Немачка Земја Франција Пол-Анри Матје 6:2, 6:4
Победник 6. 23. август 2015. Корденонс, Италија Земја Адријан Унгур 5:7, 6:4, 4:1 (предаја)
Финалист 10. 4. октобар 2015. Рим 2, Италија Земја Аргентина Федерико Делбонис 6:1, 3:6, 4:6
Финалист 11. 7. мај 2016. Рим, Италија Земја Кајл Едмунд 6:7(2:7), 0:6
Финалист 12. 28. август 2016. Манербио, Италија Земја Аргентина Леонардо Мајер 6:7(3:7), 5:7
Победник 7. 21. мај 2017. Хајлброн, Немачка Земја Словачка Норберт Гомбош 6:3, 6:2
Победник 8. 8. јул 2017. Марбург, Немачка Земја Седрик-Марсел Штебе 6:2, 6:3
Победник 9. 6. август 2017. Бјела, Италија Земја Италија Салваторе Карузо 6:3, 6:2
Победник 10. 1. октобар 2017. Рим, Италија Земја Шпанија Данијел Химено-Травер 6:4, 6:3
Победник 11. 7. октобар 2017. Алмати, Казахстан Земја Србија Ласло Ѓере 6:0, 6:3
Финалист 13. 7. април 2019. Софија Антиполис, Француска Земја Дастин Браун 3:6, 5:7
Победник 12. 19. мај 2019. Хајлброн, Германија (2) Земја Белгија Артур де Греф 6:3, 6:1

Парови: 1 (1:0)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (1:0)
Фјучерси (0:0)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (1:0)
Трева (0:0)
Тепих (0: 0)
Финале по локација
Отворено (1: 0)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 11 април 2015 година Неапол, Италија Земја Србија Илија Бозољац БелорусијаАлександар Велики
ГрузијаНиколоз Басилашвили
6: 1, 6: 2

Настап на турнири во поединечна конкуренција[уреди | уреди извор]

Година 2008. 2009. 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. 2022. О/И Поб:пор %
ОП Австралија Н Н Н Н Н Н КВ1 1K 1K Н Н 3K 2K 3K 0 / 5 5:5 50%
Франција Ролан Гарос Н Н Н Н 1K Н КВ3 1K Н КВ2 Н 3K 1K 2K 0 / 5 3:5 38%
Вимблдон Н Н КВ1 Н КВ1 Н КВ2 Н КВ1 НО 0 / 4 0:4 0%
САД ОП САД Н Н КВ2 Н Н Н Н КВ2 0 / 6 3:6 33%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 0:1 0:0 0:1 1:4 0:1 0:0 0:2 4:4 3:3 3:4 0:0 0 / 20 11:20 35%
Репрезентација
Екипно првенство Н Н ГФ Н Н НО 0 / 1 0:2 0%
АТП куп НО ГФ ГФ 0 / 2 2:1 67%
Дејвис куп Н Н Н Н Н Н ЧФ ЧФ ПФ Н ЧФ НО ПФ 0 / 6 8:4 67%
Поб:пор 0:0 0:0 0:2 0:0 0:0 0:0 3:0 1:2 0:0 0:0 0:0 4:1 0:0 0:1 2:1 0 / 9 10:7 59%
АТП Мастерс 1000 серии
САД Индијан Велс Н Н КВ2 Н Н Н Н Н Н НО 0 / 4 5:4 56%
САД Мајами Н Н Н Н Н КВ2 Н Н НО Н 0 / 4 5:4 56%
Монако Монте Карло Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н НО 0 / 2 2:2 50%
Шпанија Мадрид Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н НО 0 / 1 0:1 0%
Италија Рим Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н 0 / 2 2:2 50%
Канада Канада Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н НО Н 0 / 1 0:1 0%
САД Синсинати Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н ЧФ 0 / 3 3:3 50%
Кина Шангај НМС Н Н Н Н Н КВ2 Н Н Н НО 0 / 2 0:2 0%
Франција Париз Н Н Н Н Н Н Н Н Н Ф Н 0 / 4 4:4 50%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:0 1:2 0:1 4:1 3:6 5:3 5:3 3:6 0:0 0 / 23 21:23 48%
Пласман на крај година 593 352 214 1403 420 226 100 101 234 34 94 40 31 42 4.872.215 $

Победа над топ 10 тенисери[уреди | уреди извор]

Крајиновиќ има сооднос победи-порази 3:23 (11,5%) против тенисерите кои во моментот на натпреварот беа рангирани меѓу првите 10 на АТП листата.[3]

Сезона 2008 година 2009 година. 2010 година 2011 година 2012 година 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година. 2020 година 2021 година 2022 година Во целост
Победа 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 3
# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултат Позиција на Крајиновиќ
2010 година
1. Србија Новак Ѓоковиќ бр. 2 Белград, Србија Земја ЧФ 6: 4 (предавање) бр. 319
2020 година
2. Австрија Доминик Тим бр. 3 Синсинати, САД Тешка 6: 2, 6: 1 бр. 32
2021 година
3. Стефанос Циципас бр. 4 Хамбург, Германија Земја ЧФ 3: 6, 6: 1, 6: 3 бр. 44

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sock Secures London Berth With First Masters 1000 Crown“. ATP World Tour. 05. 11. 2017. Посетено на 12. 11. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Serbian Soaring: Krajinovic Into First Final In Paris“. ATP World Tour. 04. 11. 2017. Посетено на 12. 11. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Filip Krajinovic – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 10. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]