Филип Абсолон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Абсолон
Photo of Philip Absolon by Charles Thomson.jpg
Филип Абсолон
НационалностБританско
ОбразованиеMedway College of Art and Design, Epsom College of Art
Познат(а) поСликар
Значајни делаJob Club
ПравецСтакизам


Филип Абсолон (англиски:Philip Absolon; 24 ноември 1960) е англиски сликар и член на уметничката група Stuckists.

Роден е во Кент, и е пра-пра внук на викторијанскиот сликар со водени бои Џон Абсолон (1815-1895). Тој е дислексичен. Почнал да присуствува на Кентовиот институт за уметност и дизајн (1977-9) каде се запознал со поетот Били Чајлдиш и уметникот Бил Луис, и преку кои се поврзал со поезијата и неговата работа, каде што подоцна станал полноправен член на нивната група. На универзитетот Епсон на кој се запишал (1979-1982) неговите слики биле искинати и фрлени по налог на деканот. Во 1987 година неговите слики на тема мачки биле одбивани од страна на Кралската академија на уметности. Поголем дел од својот живот, Абсолом е невработен.

Во 1999 година, Абсолом станал еден од 12-те членови на уметничката група Stuckists, и почнува да ги изложува неговите дела на изложби ширум светот, вклучувајќи ги: Лондон, Париз, Њујорк, и низ разни градови во Германија.

Моментално живее во Норфок, Англија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]