Филипи (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филипи де Соуза Барос (27 јули 1987), познат како Филипи Соуза или едноставно Филипи, е бразилски фудбалер кој игра како десен бек на Калдензе .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Кампинас, Сао Паоло, Филипи дипломирал на младинските поставувања во клубот Сантос . Дебитирал за првиот тим на 16 јануари 2008 година, почнувајќи од пораз од 0: 2 против Португаза за шампионската титула во Кампеонато Паулиста .[1]

Филипи го имал своето деби во Серија А на 11 мај, почнувајќи од пораз од 1-3 на гостувањето кај Фламенго .[2]

Филипи потоа го поминал остатокот од својата кариера во Сантос на позајмица, претставувајќи ги клубовите Осте,[3] Убераба,[4] и Гремио Осаско и СЕВ Хортоландија пред да биде ослободен во декември 2010 година.

На 19 декември 2011 година, по една година игра за клубот Спорт Баруери, Филипи се приклучил на клубот Марсилио Диас .[5] Откако добивал ретко шанси за игра, тој се преселил во Ресенде во јануари 2013 година.[6]

Филипи имал понуден од Васко да Гама во април [7] но се пресели во грчката фудбалска лига за страната на Глифада на 2 септември 2013 година.[8] Тој се покажал умерено со клубот, а потоа се вратил во својата татковина на 20 јануари 2014 година, откако се согласи на краткорочен договор со Кабофриенсе .[9]

На 5 јануари 2015 година, Филипи потпишал за Португаза.[10]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Peixe estréia com derrota nesta quarta-feira (16)“ [Peixe debuts with defeat in this wednesday (16)] (португалски). Santos.Globo.com. 16 January 2008. Архивирано од изворникот на 19 January 2008. Посетено на 6 January 2015.
  2. „Afastado da torcida, Fla vence fácil os reservas do Santos“ [Away from the supporters, Fla easily beats Santos' reserves] (португалски). Globo Esporte. 11 May 2008. Посетено на 6 January 2015.
  3. „Sem jogar no Santos, Filipi Souza acerta com Oeste de Itápolis“ [Without playing at Santos, Filipi Souza signs with Oeste of Itápolis] (португалски). IG. 4 December 2008. Посетено на 6 January 2015.
  4. „Filipi Souza e Patrik são emprestados ao Uberaba“ [Filipi Souza and Patrik are loaned to Uberaba] (португалски). Santos' official website. 30 June 2009. Архивирано од изворникот на 2015-01-06. Посетено на 6 January 2015.
  5. „SC: Marcilio Dias contrata lateral revelado pelo Santos“ [SC: Marcilio Dias signs full-back graduated in Santos' youth setup] (португалски). Futebol Interior. 19 December 2011. Посетено на 6 January 2015.
  6. „Resende anuncia três reforços para o Campeonato Carioca“ [Resende announces three additions for the Carioca championship] (португалски). Diário Lance!. 4 January 2013. Архивирано од изворникот на 6 January 2015. Посетено на 6 January 2015.
  7. „César, do Atlético Sorocaba-SP, e Filipi Souza, do Resende, foram oferecidos ao Vasco“ [César, from Atlético Sorocaba-SP, and Filipi Souza, from Resende, were offered to Vasco] (португалски). Net Vasco. 26 April 2013. Посетено на 6 January 2015.
  8. „Μπαράζ μεταγραφών στη Γλυφάδα“ [Barrage transfer in Glyfada] (грчки). A-Sports. 3 September 2013. Посетено на 6 January 2015.
  9. „Mais dois: Cabofriense contrata Filipi Souza e Leandrão e fecha o elenco“ [Two more: Cabofriense signs Filipi Souza and Leandrão and completes squad] (португалски). Globo Esporte. 20 January 2014. Посетено на 6 January 2015.
  10. „Com Gabriel Xavier e novidades, Lusa se reapresenta no CT do Parque Ecológico“ [With Gabriel Xavier and news, Lusa returns to action in CT do Parque Ecológico] (португалски). Lusa News. 5 January 2015. Архивирано од изворникот на 20 January 2015. Посетено на 19 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]