Филимена Попоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филимена Попоска (Тетово, 1946) – е македонски научник[1] и редовен професор на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје[2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Поповска е родена во Тетово во 1946 година. Дипломирала (1969), магистрирала (1977) и докторирала (1980) на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје. На истиот факултет работи од 1969 г., а редовен професор е од 1991 г. Била продекан на Технолошко-металурш киот факултет во Скопје. Имала повеќе студиски престои во Европа. Подрачја: хемиски реактори, екстракциони процеси, преработка на нафта, оптимизација и проектирање на технолошки процеси[3].

Библиографија[уреди | уреди извор]

Автор е на научни трудови и истражувачки проекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Билтен УКИМ“ бр. 708, од 22. VI 1998 г., стр. 21
  2. „Наставен Кадар“. Архивирано од изворникот на 2009-06-27. Посетено на 2009-10-24.
  3. 40 години Технолошко-металурш ки факултет – Скопје, монографија, ТМФ Скопје, 2000 г., стр. 77
  4. Попоска, Филимена; Костадин Николовски (1998–99). Создавање, конверзија и отстранување на азотните оксиди. II. Дел. Отстранување на азот моноксид со натриум оксид (PDF). 6. Скопје. ISBN 0354-2491 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).CS1-одржување: датумски формат (link)