Фидес-КДНП

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фидес-КДНП
Ко-претседателВиктор Орбан (Фидес)
Жолт Шемјен (КДНП)
Основанадекември 10, 2005; пред 16 години (2005-12-10)
Идеологијаунгарски национализам
нациоанлен конзервативизам
социјален конзервативизам
христијанска демократија
Политичка положбадесно
Европска припадностЕвропска Народна Партија
Европски парламентЕНП
Национално собрание
133 / 199
Европски парламент
12 / 21
County Assemblies
245 / 419
Политика на Унгарија
Политички партии
Избори

Партија на Алијансата Фидес-КДНП (унгарски: Fidesz–KDNP pártszövetség), порано позната и како Сојуз на унгарската солидарност (унгарски: Magyar Szolidaritás Szövetsége) е десничарски национален конзервативен политички сојуз на две политички партии во Унгарија , Фидес-Унгарската граѓанска алијанса (Фидес) и Христијанско-демократската народна партија (КДНП). Партијата на Фидес-КДНП раководела со Унгарија од 2010 година, целосно добивајќи двотретинско мнозинство на секој национален изборен круг во 2010 , 2014 и 2018 година.

== Преглед Двете партии ја формирале својата постојана изборна коалиција на 10 декември 2005 година.[1] По изборите во 2006 година, Фидес и КДНП одделно формирале парламентарни групи, но формирале сојуз во унгарскиот парламент.[2]

Технички, КДНП е сателитска партија на Фидес,[3][4] и не можела да влезе во Собранието самостојно од 1994 година, кога едвај го поминала изборниот праг од 5% од гласовите. Без Фидес, неговата поддршка не може да се измери,[5][6][7] па дури и водечки политичар Фидес, Јанош Лазар во 2011 година изјавил дека Фидес не ја смета владата за коалициска влада.[8]

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Избори Гласови Седишта Водач
# % ± стр # +/-
2006 година 2,272,979 42.03%
164 / 386
Виктор Орбан
2010 година 2,706,292 52.73% 10.70
263 / 386
99 Виктор Орбан
2014 година 2,264,486 44,87% 7.86
133 / 199
130 Виктор Орбан
2018 година 2,824,206 49.27% 4.40
133 / 199
0 Виктор Орбан
Изборна година # од вкупните гласови % од целокупното гласање # од вкупните места освоени +/- Белешки
2009 година 1,632,309 56,36% ( 1-ви )
14 / 22
2014 година 1,193,991 51,48% ( 1-ви )
12 / 21
2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Fidesz országos választmányi ülést, a KDNP országos nagygyűlést tart“. mno.hu (унгарски). Посетено на 2018-04-23.
  2. „Megalakult a Fidesz–KDNP-frakciószövetség“. mno.hu (унгарски). Посетено на 2018-04-23.
  3. Alexander Herholz (2012-02-12). „Sanctions on Hungary: What For and Why Now?“.
  4. Dr. Agnes Batory (2010). „Election Briefing no. 51: Europe and the Hungarian Parliamentary Elections of April 2010“ (PDF).
  5. hvg.hu (2010-07-21). „Nemigen mérhető a KDNP támogatottsága“.
  6. Szonda Ipsos polls (2009-07-02). „Javuló Fidesz és Jobbik, stagnáló MSZP“. Архивирано од изворникот на 2012-02-02. Посетено на 2019-02-01.
  7. „Interjú Harrach Péterrel az Origo.hu hírportálon (Interview with KDNP politician Péter Harrach)“. 2011-05-13.
  8. hvg.hu (2011-07-18). „Lázár a KDNP-nek: "ez nem egy koalíciós kormány" (Lázár: This is not a coalition government)“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Vida, István (2011). Magyarországi politikai pártok lexikona (1846–2010) [Encyclopedia of the Political Parties in Hungary (1846–2010)] (унгарски). Gondolat Kiadó. ISBN 978-963-693-276-3.