Фигтри (Свети Кристофер и Невис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фигтри
Figtree
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°07′15″, 62°36′06″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Фигтри
  Figtree
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Невис
Парохија Сент Џон Фигтри
Географија
Надморска височина 110 m
Население
Население 512

Фигтри (англиски: Figtree) е мало гратче (село) на островот Невис во Свети Кристофер и Невис. Фигтри е главен административен центар на парохијата Сент Џон Фигтри. Гратчето има околу 512 жители[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]