Фибробласт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фибробластите се јадрени клетки кои влегуваат во состав на сврзното ткиво. Имаат сферична форма и ги произведуваат колагените влакна во истото ткиво.