Фиат Гранде Пунто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фиат Гранде Пунто
2006 Fiat Grande Punto Sporting T-J 1.4 Front.jpg
ПроизведувачФиат
Познат и какоФиат Пунто
Фиат Пунто Ево
Фиат Авентура[1]
Производство2005–2018 (Европа)
2007–2017 (Јужна Америка)
2008–2018 (Индија)
СклопувањеМелфи, Потенца Италија[2]
Мирафиори, Торино, Италија[3]
Бетим, Бразил[2]
Индија[4]
ПретходникФиат Пунто
НаследникФиат Арго (Америка)
Класа(B)
Тип на каросерија3 и 5-врати хечбек
3-врати
ПлатформаПлатформа GM Fiat Small[5]
Моторбензин: 0.9, 1.2, 1.4, 1.6 (E.torQ), 1.8 L (E.torQ)
дизел: 1.3, 1.6, 1.9 L
Пренос5-брзини (рачно)
6-брзини (рачно)
5-брзини (полуавтоматско)
Меѓуоскино раст.2,510 mм (98.8 ин)
Должина4,030 mм (158.7 ин) (2005–2011)
4,065 mм (160.0 ин) (2012–)
Ширина1,687 mм (66.4 ин)
Висина1,490 mм (58.7 ин)
Нетоварена тежина1,015–1,040 kg (2,238–2,293 lb)
СродниОпел Корса D
Алфа Ромео МиТо
Фиат Линеа
Фиат Фиорино

Фиат Гранде Пунто — супермини автомобил произведуван од италијанскиот производител Фиат од 2005 до 2018 година. Тој е трета генерација на Фиат Пунто, а бил претставен во август 2005 година, а лансиран на Саемот за автомобили во Франкфурт.

Историја[уреди | уреди извор]

Фиат Гранде Пунто е автомобил кој се појавил на Саемот за автомобили во Франкфурт во 2005 година и е трета генерација во серијата „Пунто“. Како и да е, зборот „гранде“ значи дека е зголемена надворешна димензија, бидејќи нејзините претходници се движеле од 3,77 до 3,85 м, а должината на новиот модел од 4,03 метри укажува дека е скоро една класа погоре.

Иако во теоријата Гранде Пунто припаѓа на сегментот на мали автомобили, неговата големина, опрема и одлики се всушност алтернатива за многу автомобили од пониската средна класа.

Автомобилот е дизајниран и изграден за да постави нов преседан, бидејќи достигнува стандарди за безбедност и квалитет, кои се екстремно високи за овој сегмент, го нуди најдобриот и далеку од најширокиот опсег на бензински и дизел мотори, и е многу конкурентен во однос на цената.

Развиен од страна на Italdesign-Giugiaro заедно со Fiat Style Center. Како и надворешноста, ентериерот на автомобилот е еволуиран израз на италијански стил, благодарение на дизајнот и квалитетот на материјалот што го истакнува секој детал.

Мотори[уреди | уреди извор]

Гранде Пунто
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забрзување
0–100 км/ч
Максимална брзина Забелешки
Бензин
1.2 8v Fire I4 1,242 cc 65 PS (48 kW; 64 hp) at 5500 rpm 102 N•m (75 lb•ft) at 3000 rpm 14.5 s 155 км/ч[convert: unknown unit]
1.4 8v Fire 1,368 cc 77 PS (57 kW; 76 hp) at 6000 rpm 115 N•m (85 lb•ft) at 3000 rpm 13.2 s 165 км/ч[convert: unknown unit]
1.4 16v StarJet 95 PS (70 kW; 94 hp) at 6000 rpm 125 N•m (92 lb•ft) at 4500 rpm 11.4 s 178 км/ч[convert: unknown unit] Six speed (2006–2016)
1.4 16v T-Jet 120 PS (88 kW; 118 hp) at 5000 rpm 206 N•m (152 lb•ft) at 1750 rpm 8.9 s 195 км/ч[convert: unknown unit] 2007–2009
155 PS (114 kW; 153 hp) at 5500 rpm 230 N•m (170 lb•ft) at 3000 rpm 8.2 s 208 км/ч[convert: unknown unit] Abarth model, 2007–2010
180 PS (132 kW; 178 hp) at 5750 rpm 270 N•m (199 lb•ft) at 2500 rpm[6] 7.5 s 216 км/ч[convert: unknown unit][6] Abarth "SS" performance kit, 2008–2018
Дизел
1.3 16v MultiJet I4 1,248 cc 75 PS (55 kW; 74 hp) at 4000 rpm 190 N•m (140 lb•ft) at 1750 rpm 13.6 s 165 км/ч[convert: unknown unit] Five speed
90 PS (66 kW; 89 hp) at 4000 rpm 200 N•m (148 lb•ft) at 1750 rpm 11.9 s 175 км/ч[convert: unknown unit] Six speed
1.6 16v MultiJet 1,598 cc 120 PS (88 kW; 120 hp) at 3750 rpm 320 N•m (236 lb•ft) at 1750 rpm 9.6 s 190 км/ч[convert: unknown unit] 2008–2018
1.9 8v MultiJet 1,910 cc 120 PS (88 kW; 118 hp) at 4000 rpm 280 N•m (207 lb•ft) at 2000 rpm 10.0 s 190 км/ч[convert: unknown unit] 2005–2008
130 PS (96 kW; 128 hp) at 4000 rpm 280 N•m (207 lb•ft) at 2000 rpm 9.5 s 200 км/ч[convert: unknown unit] 2005–2008
Пунто Ево
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забрзување
0–100 км/ч
Максимална брзина Забелешки
Бензин
1.2 8v Fire I4 1,242 cc 65 PS (48 kW; 64 hp) at 5500 rpm 102 N•m (75 lb•ft) at 3000 rpm 14.5 s 155 км/ч[convert: unknown unit]
1.2 8v Fire Euro5 69 PS (51 kW; 68 hp) at 5500 rpm
1.4 8v Fire Start&Stop 1,368 cc 77 PS (57 kW; 76 hp) at 6000 rpm 115 N•m (85 lb•ft) at 3250 rpm 13.2 s 165 км/ч[convert: unknown unit]
1.4 8v Bipower 77 PS (57 kW; 76 hp) at 6000 rpm 115 N•m (85 lb•ft) at 3000 rpm 14.9 s 162 км/ч[convert: unknown unit] Petrol
70 PS (51 kW; 69 hp) at 6000 rpm 104 N•m (77 lb•ft) at 3000 rpm 16.9 s 156 км/ч[convert: unknown unit] Methane
1.4 8v GPL 77 PS (57 kW; 76 hp) at 6000 rpm 115 N•m (85 lb•ft) at 3000 rpm 13.2 s 165 км/ч[convert: unknown unit]
1.4 16v MultiAir 105 PS (77 kW; 104 hp) at 6500 rpm 130 N•m (96 lb•ft) at 4000 rpm 10.8 s 185 км/ч[convert: unknown unit]
1.4 16v MultiAir Turbo 135 PS (99 kW; 133 hp) at 5000 rpm 206 N•m (152 lb•ft) at 1750 rpm 8.5 s 205 км/ч[convert: unknown unit] 2009–2018
165 PS (121 kW; 163 hp) at 5500 rpm 250 N•m (184 lb•ft) at 2250 rpm 7.9 s 213 км/ч[convert: unknown unit] Abarth model, 2010–2014
180 PS (132 kW; 178 hp) at 5750 rpm 270 N•m (199 lb•ft) at 2500 rpm 7.5 s 216 км/ч[convert: unknown unit] Abarth "SS" performance kit, 2010–2014[7]
Дизел
1.3 16v Multijet 75 I4 1,248 cc 75 PS (55 kW; 74 hp) at 4000 rpm 190 N•m (140 lb•ft) at 1500 rpm 13.6 s 165 км/ч[convert: unknown unit]
1.3 16v Multijet 90 90 PS (66 kW; 89 hp) at 4000 rpm 200 N•m (148 lb•ft) at 1750 rpm 11.9 s 175 км/ч[convert: unknown unit]
1.3 16v Multijet 95 95 PS (70 kW; 94 hp) at 4000 rpm 200 N•m (148 lb•ft) at 1500 rpm 11.7 s 178 км/ч[convert: unknown unit]
1.6 16v Multijet 1,598 cc 120 PS (88 kW; 118 hp) at 3750 rpm 320 N•m (236 lb•ft) at 1750 rpm 9.6 s 193 км/ч[convert: unknown unit]
Пунто
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забрзување
0–100 км/ч
Максимална брзина Забелешки
Бензин
0.9 8v TwinAir I2 875 cc 105 PS (77 kW; 104 hp) at 5500 rpm 145 N•m (107 lb•ft) at 2000 rpm 10.8 s 184 км/ч[convert: unknown unit]
Дизел
1.3 16v Multijet 75 I4 1,248 cc 75 PS (55 kW; 74 hp) at 4000 rpm 190 N•m (140 lb•ft) at 1500 rpm 13.6 s 165 км/ч[convert: unknown unit]

Source: FiatAutoPress.com[мртва врска]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bala Subramaniam N (2014-10-28). „Fiat Avventura launched in Chennai at Rs.6.12 lacs; Abarth 500 launch in December“. Business Standard. Посетено на 2014-10-29.
  2. 2,0 2,1 „Fiat Group Automobiles“ (PDF). FiatGroup.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 март 2010. Посетено на 6 август 2009.
  3. „Punto Evo fa la sua comparsa a Mirafiori!“ (италијански). PuntoEvoClub.it. 7 October 2009. Архивирано од изворникот на 2010-03-27.
  4. „Fiat launches locally-built Grande Punto in India“. Italiaspeed.com. 18 June 2009. Посетено на 6 August 2009.
  5. „Fiat's radical platform plan“. Autocar.co.uk. 27 May 2010. Посетено на 30 September 2010.
  6. 6,0 6,1 „Abarth Punto Evo SuperSport 1.4 16v MultiAir 180HP Specs 2012-“. Ultimatespecs.com. Посетено на 15 August 2018.
  7. „Abarth Punto Evo Supersport 2010-2014“. abarthpunto.co.uk. Архивирано од изворникот на 2019-10-30. Посетено на June 26, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]