Фетхулах Ѓулен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фетхулах Ѓулен
Fethullah Gülen visiting Ioannes Paulus II.jpg
Роден(а)Ерзурум, Турција
ВероисповедИслам
ПериодМодерна ера
ПодрачјеМуслимански учител
ШколаХанафи
Претежна дејност
Суфизам

Фетхулах Ѓулен (роден на 27 април 1941 во Ерзурум) — турски автор, водач на движењето Ѓулен.

Ѓулен осудува било каков вид на тероризам[1], и го поддржува меѓуверскиот дијалог меѓу луѓето, по примерот на Ватикан со некои еврејски организации[2] . Честопати тој ги убедувал христијаните и муслиманите да се обединат против агресивните атеисти, зборувајќи дека религиите би можело заедно да работат во областа на верата.

Во текот на 2008 година, Ѓулен бил избран за најголемиот интелектуалец од страна на списанието Форен Полис.

Наводи[уреди | уреди извор]