Фетарбитал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фетарбитал (фенетарбитал) е дериват на барбитурати. Има антиконвулзивни ефекти и релативно слабо седативно дејство и се смета дека има низок потенцијал за злоупотреба. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Drug dependence: Its significance and characteristics“. Bulletin of the World Health Organization. 32 (5): 721–733. 1965. PMC 2555251. PMID 5294186.