Феручо Амендола

Од Википедија — слободната енциклопедија

Феручо Амендола (Торино, 22 јули 1930 – Рим, 3 септември 2001) бил италијански актер, гласовен актер и директор на синхронизација.

Тој е најпознат по тоа што е главен гласовен актер на Роберт Де Ниро, Силвестер Сталоне, Дастин Хофман и Томас Милијан. Тој, исто така, го позајмил својот глас на Ал Пачино и Бил Козби во некои значајни изведби.

Биографија[уреди | уреди извор]

Феручио Амендола со синот Клаудио во 1992 година

Единецот на театарските актери Федерико Амендола и Амелија Ричи, внук на драматургот и сценарист Марио Амендола, тој е роден во Торино, а потоа се преселил со семејството во Рим. Дебитирал во театар на само пет години, во познатата миланска дружина на Нино Безоци и Армандо Фалкони.[1] Тој глумел во неговиот прв филм на тринаесетгодишна возраст, Џан Бураска од Серџо Тофано (1943) и набрзо почнал да работи како гласовен актер: неговата прва синхронизација била онаа на малиот Вито Аникиарико во Рим, отворен град, од 1945, годината во која во септември го изгубил својот татко, кој починал на 47 годишна возраст.[2]

Почнувајќи од 1968 година, тој главно се посветил на синхронизацијата, иако продолжил со дискретна кариера како актер. Тој станал познат на пошироката јавност по серијата телевизиски реклами во осумдесеттите и за некои високо успешни телевизиски драми во кои тој бил протагонист, вклучително и Приказна за љубов и пријателство со неговиот син Клаудио Амендола, Тие триесет и шест чекори, Малиот Рим и Соба за итни случаи (ТВ минисерија).

Синхронизација[уреди | уреди извор]

Феручо Амендола започнал да работи како гласовен актер во педесеттите години за Филмска организација за гласовни актери. Оттогаш тој станал гласовен актер на многу познати актери: покрај Хофман, тој постојано синхронизира сè до неговата смрт, со неколку исклучоци, Роберт Де Ниро и Силвестер Сталоне.

Тој, исто така, му даде глас на Ал Пачино во некои од неговите најпознати филмови, вклучувајќи ја трилогијата „Кум “, „Серпико “ и „Лице со лузна“. Тој бил избран како официјален глас на Томас Милијан од самиот Милијан за интерпретациите на Нико Џиралди и Ер Монеца и во други полициски филмови. Тој, исто така, му даде глас на Бил Козби во ситкомите Робинсоните и Козби. Својот глас го позајми и на кучето Текила во телевизиската серија Текила и Бонети.

Амендола останал во Филмска организација за гласовни актери сè до нејзиното затворање во 1994 година, а потоа ја основал својата компанија Compagnia dubbitori (денес CD Cine Dubbing) во која работел до неговата смрт.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Тој се оженил со актерката и гласовната актерка Рита Савањоне, од која се развел во 1971 година и со која имал две деца: едното е Клаудио Амендола, актер, ТВ водител и режисер, кој му даде три внуци, меѓу кои Алесија, актерка и гласовна актерка; другиот син е Федерико, именуван во спомен на неговиот дедо, кој стана диригент и музиколог и моментално предава на конзерваториумот Алесандро Скарлати во Палермо. Потоа се оженил со Патриција, со која ја добил Силвија.[3]

Починал во Рим на 3 септември 2001 година на 71-годишна возраст поради тумор во грлото што го мачел некое време.[4] Погребот бил прославен на 6 септември во Црквата на уметниците на Пјаца дел Пополо која била преполна со луѓе, а биле присутни и некои лица од киното и забавата; Почивал во семејната ниша на Монументалните гробишта Верано во Рим.[5]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Кино[уреди | уреди извор]

 • Џан Бураска, во режија на Серџо Тофано (1943)
 • 11 мажи и една топка, во режија на Џорџо Симонели (1948)
 • Остатоци од затвор, во режија на Виторио Котафави (1954)
 • СМЕЕТЕ СЕ! СМЕЕТЕ СЕ! СМЕЕТЕ СЕ! , во режија на Едоардо Антон (1954)
 • Дамите од 04, во режија на Џани Франчиолини (1955)
 • Кралицата на пирамидите, во режија на Хауард Хокс (1955)
 • Девојката од Виа Венето, во режија на Марино Џиролами (1955)
 • Седум песни за седум сестри, во режија на Марино Џиролами (1957)
 • Правите, во режија на Марио Амендола (1957)
 • Тетката од Америка оди на скијање, во режија на Роберто Бјанки Монтеро (1958)
 • Неапол, моето сонце!, во режија на Џорџо Симонели (1958)
 • Препотентните, во режија на Марио Амендола (1958)
 • Гаљарди и куклите, во режија на Роберто Бјанки Монтеро (1958)
 • Духови и крадци, во режија на Џорџо Симонели (1959)
 • Препотентни повеќе од порано, во режија на Марио Матоли (1959)
 • Големата војна, во режија на Марио Моничели (1959)
 • Стоте километри, во режија на Џулио Петрони (1959)
 • Убав подлец, во режија на Марио Амендола (1959)
 • Бандата на дупката, во режија на Марио Амендола (1960)
 • Двајцата од легијата, во режија на Лучо Фулчи (1962)
 • Летни лудости, во режија на Едоардо Антон и Карло Инфашели (1963)
 • Вино, виски и солена вода, во режија на Марио Амендола (1963)
 • Крадецот од Дамаск, во режија на Марио Амендола (1964)
 • Спартански гладијатор Мачиште, во режија на Марио Кајано (1964)
 • Италијански меден месец, во режија на Марио Амендола (1966)
 • Морнари на палубата, во режија на Бруно Корбучи (1967)
 • Тој ќе се смее (Лудо срце), во режија на Бруно Корбучи (1967)
 • Сите Тото, епизода Тото Је Је, во режија на Даниеле Данца (1967)
 • Лудо срце... лудо како пекол, во режија на Марио Амендола (1967)
 • Тој ја сака... таа го сака, во режија на Марио Амендола (1968)
 • Жени... ќотек и стрелци, режија: Руџеро Деодато (1968)
 • Празници на Коста Смералда, во режија на Руџеро Деодато (1968)
 • Солзи на љубовта, во режија на Марио Амендола (1970)
 • Три тигри против три тигри, во режија на Серџо Корбучи и Стено (1977)
 • Којзнае зошто... сите ми се случуваат, во режија на Микеле Лупо (1980)

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Тој и таа, во режија на Вито Молинари - телевизиска естрада (1956)
 • „Патот до успехот “, во режија на Вито Молинари - телевизиска естрада (1958)
 • Тото Је Је, во режија на Даниеле Данца - ТВ серија (1967)
 • Ако ти раскажам за тоа, во режија на Бруно Корбучи (1968)
 • Тоа беше прекрасна игра, во режија на Фламинио Болини (1972)
 • Судење за убиството на римскиот новинар Рафаеле Сонзоњо, во режија на Алберто Негрин (1975)
 • Екстра, во режија на Даниеле Данца - ТВ минисерија (1976)
 • Адуа, во режија на Данте Гвардамања (1981)
 • Приказна за љубов и пријателство, во режија на Франко Роси - ТВ минисерија (1982)
 • Каков грд хаос на улицата Мерлуана, во режија на Пјеро Шиваѕапа - ТВ минисерија (1983)
 • Тие триесет и шест чекори, во режија на Лујџи Перели - ТВ минисерија (1984)
 • Малиот Рим, во режија на Франческо Масаро - ТВ серија (1987)
 • Соба за итни случаи, во режија на Франческо Масаро - ТВ минисерија (1990)
 • Соба за итни случаи 2, во режија на Франческо Масаро - ТВ минисерија (1992)

Каросело (рекламна програма на италијанската телевизија)[уреди | уреди извор]

 • Во 1957 година за Sunil della Lever-Gibbs, заедно со Нино Безоци, Фани Маркио, Пина Ботин и Мунарето; за детергентот ОМО од Lever-Gibbs, заедно со Ренато Рашел и Марко Тули;
 • Во 1958 година, заедно со Валтер Кјари и Џакомо Фурија на реклама за после бричење Lectric Shave Williams;
 • Во 1959 година, заедно со Нино Таранто и Џакомо Фуриа, за сирењето Invernizzina и Milione alla Panna della Invernizzi;
 • Во 1971, 1972 и 1973 година, заедно со Ени Алберт, Марија Пиа Конте и Вирџинија Сабел, за средството за чистење на печки Fornet од Exportex-Overlay;
 • Во 1976 година за Confezioni Sanremo.

Раи радио проза[уреди | уреди извор]

 • Три момчиња и девојка, комедија од Роџер Фердинанд, емитувана на 24 август 1950 година

Гласовен актер[уреди | уреди извор]

Кино[уреди | уреди извор]

 • Роберт де Ниро во Здраво Америка!, Здраво мамо!, Таксист, Бронкс, Осомничени за криминал, Џекниф - Џек ножот, Дваесетти век, Кралот на комедијата, Ловецот на елени, Беше еднаш во Америка, Њујорк, Њујорк, Разјарениот бик, Љубовниците, премиерните дами, Сакате да започнете одново, Полноќна трка, Будења, Полицаецот, шефот и русокосата, Тие добри момци, Франкенштајн на Мери Шели, Недопирливите, Ние не сме ангели, Ноќта и градот, Се заљубуваме, Љубовни писма, 'Рт на Стравот, Убиствен оган, Спијачи, Марвин, Cop Land, Џеки Браун, Навивачот - Митот, Топлина - Предизвикот, Секс и моќ, Therapy & Bulle, Flawless, Men of Honor, Честа на мажите
 • Томас Милијан во Милано мрази: полицијата не може да пука, Полицијата обвинува: Тајната служба убива, Одмаздникот го предизвикува градот, Рим под закана со оружје, Тим за борба против кражба, Лудостите на буржоазијата, Убиецот и полицаецот, Одредот за борба против кражба, Опасни вооружени луѓе, Циникот, озлогласениот, насилниот, Бандата за колење, Месалина, Месалина!, Тим против измами, Банда на грбавци, Синот на шеикот, Антимафијашки одред , Одред против банди, Убиство на Тибар, Волкот и јагнето, Злосторство во Порта Романа, Манолеста, Еден против друг, практично пријатели, Криминал во кинески ресторан, Убиство на автопат, Ѓаволот и Светата вода, Криминал во Формула 1, Убиство кај Блу Геј
 • Силвестер Сталоне во „Бегство до смрт“, „ Рајска таверна “, „Роки 2 “, „Јастребите на ноќта “, „Бегство во победа“, „Роки 3 “, „Рамбо “, „ Ник ослободениот“, „ Ужас во сала “, „Роки 4 , „Рамбо 2 - Одмазда “, „ Кобра “, „Над врвот “, „Рамбо 3.Специјален надзор, Роки 5, Оскар - Момче за две ќерки Застани, или мајка пукај , Човекот за уривање, Клифханџер, Специјалистот, Судија Дред, Атентатори, Дневна светлина - Замка во тунелот, Холивуд гори, Одмазда на Картер
 • Дастин Хофман во Midnight Cowboy, Little Big Man, Straw Dogs, Кој е Хари Келерман и зошто зборува лошо за мене?, Алфредо Алфредо, Папилон, Сите луѓе на претседателот, Специјална гарда, Тајната на Агата Кристи, Крамер против Крамер, Тутси, Страв во салата, Смртта на трговскиот патник, Иштар, Дождовен човек, Тоа е семеен бизнис, Били Батгејт - Во гангстерско училиште Кука, Случаен херој, Епидемија, Американски бафало, Полуден град, Сфера
 • Ал Пачино во Паника во паркот на иглите, Кум, Серпико, Кум 2, Еден момент, еден живот, ...и правда за сите, Лице со лузна, Револуција, Море на љубовта, Дик Трејси, Кум 3, Страв од љубов, Ден за паметење
 • Маурицио Арена во Празници во Искија, Бегството, Ер пиу - Приказна за љубовта и ножот, Приказна за страв и нож - Ер продолжение на пиу, Кумовиот кум, Да се сака Офелија, Застрелан во буре, Историја на браќата и Де Кортели, Друштво со многу ограничена одговорност, Рим надрогиран, полицијата не може да интервенира
 • Питер Фалк во Провалник палец, Чуден пар на свекор, Тајната на златната пирамида, Жена под влијание, Тетка Јулија и сапуницата, Тврдољубив
 • Џим Браун во Darkness Beyond the Sun, The Dirty Dozen, Arctic Zebra Base, El Verdugo
 • Симон Аријага во Џанго, Навахо Џо, Што имаме ние со револуцијата?
 • Салваторе Боргезе во Блеф - Историја на измами и измамници, Парни и непарни, Кој наоѓа пријател наоѓа богатство
 • Жерар Депардје во Три убави мрши, Госпоѓата од соседството, Камил Клодел
 • Микел Галабру во 6 жандарми во бегство, Мачката, Гулабот на плоштадот С. Марко
 • Џампјеро Литера во Морнари, жени и неволји, Дами, Двоен удар на златниот камелеон
 • Греам Старк во Враќањето на Пинк Пантер, Како роза на носот, По стапките на Пинк Пантер
 • Наратор во Tombstone, Битката кај Алжир

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Брет Хедли во „Љубовна треска“.
 • Пачи Армас во Мануела
 • Бил Козби во Робинзоните, Козби истражува, Козби
 • Бруно Кремер во Октопод 4, Октопод 5 - Срцето на проблемот, Октопод 6 - Последната тајна
 • Ф. Мареј Абрахам во Марко Поло
 • Дује Новаковиќ во Одисеја
 • Питер Фонда во Индиферентните
 • Иан Холм во Исус од Назарет
 • Кристофер Лојд во Алиса во земјата на чудата
 • Џин Бери во Законот на Бурк
 • Кармин Кариди во Тие ќе бидат познати
 • Дерек Мекграт во Мојот пријател Ултраман
 • Дон Дијамант во Зоро
 • Питер Вингард во Одделот С
 • Даниел Гелин во Олга и нејзините деца
 • Пол Ајдинг во Камелеонот Јарод
 • Питер Фалк во Коломбо
 • Едвард Херман во Претставува Алфред Хичкок
 • Гласот на кучето Ари во Карине и Ари
 • Гласот на кучето текила во Текила и Бонети
 • Барни Филипс во оната на самракот

Анимирани и цртани филмови[уреди | уреди извор]

 • Јакогашира Но Кенроку во Робин и 2 ½ мускетари
 • Тортуга во 20000 милји под морето
 • Пулчинела и Осте во Кукла по име Пинокио
 • Шефовите во Реми - Неговите авантури
 • Турнебис во Астерикс и Клеопатра
 • Ткајач во З мравката
 • Бром Боунс во Авантурите на Ихабод и г-дин крастава жаба - (епизода на Заспаната долина)
 • Наратор на Wacky Races - (втор глас)
 • Коњот на негативецот во Запад и Сода
 • Рејмонд Бабит во епизодата $springfield (5x10) во Симпсонови

Видео игри[уреди | уреди извор]

 • Joe Tanto во Driven[6]

Директор на синхронизација[уреди | уреди извор]

 • Филм: Сузана! (TV redub), Гилда (TV redub), Нема бегство, Калифорнија, Го викаа Булдожер, Вонземски шериф ... малку вонземски и многу земски, Внимавајте на пенкалото, Приказна за љубовта и ножот, Кој наоѓа пријател наоѓа богатство, Италија на нишан, Отпадник , Над врвот, Пред полноќ, Рамбо 2: Одмазда, Тоа е семеен бизнис, Специјален надзор, Изгрејсонце, Спасител, Челичната зора, Тетка Џулија и сапуницата, Се враќам од никаде, Ден за паметење, Холивуд гори, Џеки Браун, Доверливо од ЛА, Совршено убиство, Наплата, Терапија и куршуми, Смртоносни одгласи, Ромео мора да умре, Чесни мажи - честа на мажите, Одмаздата на Картер
 • Анимиран филм: Пајажината на Шарлота
 • ТВ филм: Les cahiers bleu, Алиса во земјата на чудата, Љубовна опсесија
 • Телевизиски серии: Текила и Бонети, Козби истражува , Посетителот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.facebook.com/permalink.php?id=157851100934293&story_fbid=3287048868014485. Отсутно или празно |title= (help)
 2. „Federico Amendola (1898-1945) - Trova un...“ (италијански).
 3. „RAITRE: IL DILEMMA, STORIE DI FAMIGLIE ALLARGATE (11)“.
 4. „Ciao Ferruccio, la tua voce non morirà Amendola ci ha lasciati. De Niro, Stallone & co da noi sarebbero inimmaginabili senza di lui“. unita.it/. Архивирано од изворникот на 2015-06-10. Посетено на 2023-04-25.
 5. „Ferruccio Amendola in find a grave.com“. findagrave.com. Text "http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?GRid=10285443&page=gr" ignored (help); Отсутно или празно |url= (help)
 6. „Driven“.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Биографија е посветена на актерот во Гласовите на изгубеното време, популарна книга за синхронизација создадена од историчарот Џерардо ди Кола.