Фернандо Паџи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фернандо Паџи (3 јули 1914 година - 14 јануари 1973 година) бил швајцарски диригент и музичар. Тој беше диригент на Оркестарот на Радио Монте Ченери и исто така бил музички директор на Евровизијата 1956 година, каде ја имал честа да ја диригира победничката песна Рефрен која била испеана од домашната пејачка Лис Асија. Тој исто така ги диригирал настапите на Холандија и Германија истата година. Паџи ги водел швајцарските учества во три наврати 1956, 1961 и 1964 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Fernando Paggi Discography at Discogs“. discogs.com. Посетено на 17 мај 2020.
  • www.andtheconductoris.eu. „And the conductor is...|...a website dedicated to all conductors of the Eurovision Song Contest“. andtheconductoris.eu. Посетено на 17 мај 2020.
Претходник
Ниеден
Диригент на Евровизија
1956
Наследник
Германија Вили Беркинг