Фернандина

Координати: 0°22′S 91°33′W / 0.37° ЈГШ; 91.55° ЗГД / -0.37; -91.55
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фернандина
Фернандина
Највисока точка
ВрвShield Volcano
Надм. вис.1,476 м
Координати 0°22′S 91°33′W / 0.37° ЈГШ; 91.55° ЗГД / -0.37; -91.55
Величина
Површина642 км²
Географија
Фернандина на карта

Карта

Геологија
ВидShield volcano
Последен избув28 април 2009

Фернандина — вулкански остров кој се наоѓа во Галапагос, Еквадор[1]. Тој е трет по големина и е најзападниот од главните острови на архипелагот. Островот се појавува за првпат на картите за навигација направени од британскиот пират Амброус Каули во 1684 година. Островот Фернандина е именуван по арагонскиот крал Фердинанд II, кој го финансирал Кристофер Колумбо.

Геологија[уреди | уреди извор]

Фернандина е вулкански остров. Неговата површина е 642 км2, највисоката точка е вулканот Ла Кумбре, кој се издига на 1.476 метри надморска височина. Фернандина е најмладиот и највулканскиот остров на архипелагот.

Последната ерупција на вулканот Ла Кумбре била забележана во април 2009 година. Бидејќи на островот нема човечки жители, ниедна населба не била загрозена. Паркот Ренџерс и туристички брод што поминал, првично го набљудувале вулканот во 10:00 часот. месно време на 10 април 2009 година[2]. Сеизмичката станица во Порто Ајора, на блискиот остров Санта Крус, не забележала земјотреси поврзани со оваа ерупција.

Поради неодамнешната вулканска активност, на островот нема многу голем растителен свет и островот главно има карпеста површина. Посетителите на островот Фернандина можат да ги видат само предградијата на кратерот од безбедносни причини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fernandina“. Galapagos Conservancy. galapagos.org. Посетено на 6 June 2017.
  2. „Galapagos volcano erupts, could threaten wildlife“. 2009-04-15. Архивирано од изворникот на 2009-04-15. Посетено на 2016-11-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]