Ферит Селими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферит Селими
Ferit Selimi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Ферит Селими (албански: Ferit Selimi; Скопје) е поранешен член на ОНА.

Во текот на конфликтот во Македонија бил одговорен за муџахединската единица[1] која пристигнала во мај 2001 во кумановскиот регион со помош на Даут Харадинај и Џезаир Шаќири, и истата ја презел како командант. Дејствувал во кумановскиот регион - 113 регионална бригада[2].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николовски, Дејан. „Ал Каеда и Исламски џихад во Македонија имаат 5.000 борци“, Дневник (посет. 19 февруари 2011 г). (на македонски)
  2. http://www.vmacedonia.com/crisis/Licnosti/fselimi/fselimi.htm