Ференц Мјуних

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ференц Мјуних
Ferenc Münnich
Претседател на Советот на министри на Народна Република Унгарија
На должноста
28 јануари 1958 – 13 септември 1961
Претходник Јанош Кадар
Наследник Јанош Кадар
Лични податоци
Роден(а) 18 ноември 1886(1886-11-18)
Шереѓејеш, Австроунгарија
Починал(а) 29 ноември 1967(1967-11-29) (возр. 81)
Будимпешта, Народна Република Унгарија
Националност унгарска
Партија Унгарска комунистичка партија,
Унгарска работничка народна партија,
Унгарска социјалистичка работничка партија

Ференц Мјуних (унгарски: Ferenc Münnich; (Шереѓејеш, 18 ноември 1886Будимпешта, 29 ноември 1967) — унгарски комунистички политичар кој служел како претседател на Советот на министри на Народна Република Унгарија од 1958 до 1961 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој служел во австроунгарската војска во Првата светска војна, и војувал на Источниот фронт. Тој бил заробен во 1915 година, а потоа бил депортиран во Томск, Сибир.

Во 1918 година, бил ослободен и се вратил во Унгарија. Тој бил член на владата Унгарската Советска Република од 1919 година.

Тој се борел во Шпанската граѓанска војна и бил комесар на Ракошиевиот баталјон на XIII Меѓународна бригада.[1]

Тој се приклучил на Унгарската комунистичка партија во октомври 1945 година. По Втората светска војна, тој се вратил од пат и станал полициски командир на Будимпешта. Во Унгарската револуција од 1956 година, прво официјално станал дел од владата на Имре Наѓ, служел како министер за внатрешни работи од 27 до 31 октомври, а потоа побегнал во Советскиот Сојуз. Тој се вратил со Јанош Кадар на 4 ноември 1956 година, служел како министер за внатрешни работи и министер за одбрана во „Првата влада на Кадар“ држејќи ги овие позиции сè до 1 март 1957 година. Неколку месеци подоцна, тој ја организирал Работничката милиција. Во 1965 и 1967 година, бил награден со Лениновата награда на Советскиот Сојуз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хју Томас, Шпанската граѓанска војна, 4 Rev.