Ференц Јоаким

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ференц Јоаким
Ferenc JOACHIM (1882-1964) self portrait, oil-on-canvas, 1958, Budapest, Hungary.JPG
Автопортрет на Јоаким, 1958, Будимпешта, Унгарија.
Роден(а)Предлошка:Роденден
Сегед, Австроунгарија
Починал(а)16 септември 1964(1964-09-16) (возр. 82)
Ѓула, Унгарија
НационалностУнгарец
ОбразованиеБудимпешта, Виена, Минхен и Париз
Познат(а) посликање
Правецимпресионизам

Ференц Јоаким (21 мај 1882 – 16 септември 1964) бил унгарски сликар на портрети и пејзажи во масло, акварели и пастели на платно, табла и хартија. Студирал и сликал во Будимпешта и во Западна Европа. Како непознат член на малолетното благородништво, Јоаким имал право да ја носи почесната претставка „Чејтеј“ , па така неговото име може да се најде во форма „Чејтеј Јоаким Ференц“на унгарски, или во германскиот Франц Јоахим фон Чезеј.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Ференц Јоаким и неговата сопруга Маргит со своите три деца. Сегед, Унгарија, 1925 година.

Родителите на Јоаким се Ференц Јоаким и Емилија Мец од Сегед, Унгарија. Имал двајца браќа, Јозеф и Кароли, и четири сестри, Гизела, Мариска, Јолан и Мичи. Семејството беше римокатолик. Некои од неговите браќа и сестри исто така беа уметници во свој ред: Јозеф [1] ,[2] бил вајар и сликар, додека Гизела станала сценска глумица.

Ференц Јоаким е роден во Сегед , во тоа време во тоа време Австроунгарската империја . Во првите 36 години од животот живеел и работел во Унгарија и во различни делови на Западна Европа.

Малку е познато за првите 30 години од животот на Јоаким. Се чини дека Јоахим се оженил двапати. Тој се оженил со Маргит Грф (1892-1965) околу 1912 година. Имале три деца: една ќерка, Пироска (1913-2007) и два сина, Ференц Габриел (1920-1989) и Атила (1923-1947).[3]

Јоахим студирал сликарство во Будимпешта ( Унгарија ), Виена ( Австрија ), Минхен ( Германија ) и Париз ( Франција ).[4] Тој студирал со унгарската уметност едукатор Симон Hollósy во неговата приватна училиште во Минхен.[5]

Сликарска кариера[уреди | уреди извор]

Јоахим околу 1929 година, во Сегед, Унгарија.

Додека неговите главни резиденции и студија биле во неговото родно место на Сегед и во Будимпешта , Јоаким исто така сликал во Рим , Венеција , Марсеј и југот на Франција. За време на неговото време во Франција тој отиде под името Франсоа Јоаким . Неговите дела беа изложени во Париз, Рим, Венеција, Берлин и Минхен.[6]

Семејни тешкотии[уреди | уреди извор]

Портрет на Џулија Граф. Масло на платно, 60 cm x 80 cm, 1938.

Во годините на Големата депресија семејството било сведено на сиромаштија; во едно интервју во 1935 година, Јоахим му го припишал обидот на неговата ќерка за самоубиство во нивните финансиски тешкотии.[7]

Во текот на Втората светска војна голем број роднини на Јоаким се прогонувани или убиени. И двете негови сестри (еден од нив, Јулија Грф, со него седеле со портрет во 1938 година), нивните мажи и деца загинаа во холокаустот во Будимпешта, додека судбината на неговите тројца свекрци не е позната .   помладиот син Јоаким е, Атила запишани како студент на Унгарската академија за ликовни уметности во 1941 година, а дипломирал во 1946 година [8] Неговата рана смрт, годината по дипломирањето, им се припишува на компликациите кои произлегуваат од внатрешните повреди добиени од тепањето на унгарските фашисти и германските нацисти, за време на холокаустот во Будимпешта.  

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Joachim József - artportal.hu“. artportal.hu (унгарски). Посетено на 2018-10-25.
 2. „Joachim József | Magyar életrajzi lexikon | Reference Library“. www.arcanum.hu (англиски). Посетено на 2018-10-25.
 3. Фотографиите на Пироска , Ференц Габриел и Атила се достапни на Заедничката Ризница. Пристапено на 8 јануари 2008 година.
 4. Éber László, уред. (1935). „References to JOACHIM Ferenc, and to his brother JOACHIM József“. Művészeti Lexikon – Épitészet, Szobrászat, Festészet, Iparművészet (унгарски). Társszerkesztő: Gombosi György. Budapest: Gyözö Andor. Volume I on page 513 – преку Wikimedia.

  [Éber László, уред. (1935). „References to JOACHIM Ferenc, and to his brother JOACHIM József“. Arts Lexicon - Architecture, Sculpture, Painting, Industrial Arts. Associate Editor: Gombosi György. Budapest: Gyözö Andor. Volume I on page 513.]

  Hans Vollmer, Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler des XX. Jahrhunderts (Leipzig, 1953), vol. 2, p. 551.
 5. „JOACHIM FERENC, Csejtei“ (унгарски). VISUART Galéria. Архивирано од изворникот на 2007-10-10. Посетено на 6 January 2008.
 6. „Szegedi festőmûvész sikere“ [The success of a painter from Szeged]. Szinhazi Ujsag (унгарски). 1925. Посетено на 8 January 2008 – преку Wikimedia. An article reviewing a solo exhibition of Joachim's paintings in Budapest, in 1925, states that Joachim's work had been well-received in Paris, Rome, Munich and Venice, and that this particular exhibition had already received favourable notices in other Budapest newspapers, Pesti Hirlap and 8 Orai Ujsag, and in the Vienna newspapers Die Stunde and Neue Freie Presse.
 7. „Scan“. Esti Kurir. March 15, 1935. стр. 9. Посетено на 6 January 2008 – преку Wikimedia.
 8. „A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói 1871-től a mai napig“ [Students from the Hungarian University of Fine Arts from 1871 to this day]. Magyar Képzőművészeti Egyetem (унгарски). Архивирано од изворникот на 2016-06-16. Посетено на 6 January 2008.