Фердинанд I (Свето римско царство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фердинанд I
Ferdinand I
Цар на Светото римско царство
Крал на Бохемија, Крал на Унгарија[1]
[[File:Hans Bocksberger der Aeltere 001.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 1558 - 1564[2]
Почивалиште Катедрала Св. Вит во Прага
Претходник Карло V
Наследник Максимилијан II
Придружник на Ана од Бохемија и Унгарија
Деца Максимилијан II
Елизабета, Кралица на Полска
Јохана, Војвотка на Тоскана
Ана, Војвотка на Баварија
Фердинанд II, Архивојвода од Австрија
Катерина, Кралица на Полска
Барбара, Војвотка на Ферара
Карло II, Надвојвода од Австрија
Елеонора, Војвотка од Мантова
Династија Хабсбуршка династија
Татко Филип I од Кастилја
Мајка Јоана од Кастилја

Фердинанд I бил цар на Светото римско царство од Хабсбурговци.Наводи[уреди | уреди извор]