Фердинанд Фрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фердинанд Фрид (германски: Ferdinand Fried; 1898-1967) - германски новинар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Фрид пишувал на економски теми за повеќе германски весници. Исто така, тој бил економски теоретичар на Tatkreis, група млади конзервативни револуционери. Во нивниот орган Die Tat, тие ги критикувале капитализмот и парламентарната демократија и се залагале за автархична, планска национална економија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. A. Hayek, The Road to Serfdom: Text and Documents (The Definitive Edition). Chicago: The University of Chicago Press, 2007, стр. 192.