Фердинандова чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарски војници на Фердинандовата чешма

Фердинандовата чешма е воен споменик во близина на Дојран, Македонија. Изграден е од бугарската армија во 1916 година. Фердинандова чешма е споменик за успесите на повеќе‎ од 200.000[1] бугарски војници и офицери на Македонскиот фронт во Првата светска војна. [2].

Овој воено-историски споменик денес е во лоша состојба. Република Бугарија испраќа барања до Министерството за надворешни работи на Република Македонија за возобновување на Фердинандовата чешма веќе две години, но на нив сè уште не е одговорено. [3][4] Министерството на Република Македонија тврди дека истото не е надлежно.[5]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Тодор Петров - „Българската армия на Солунския фронт (юли-декември 1916 г.)“ , София, ИДА, стр. 5
  2. Новинска интернет агенција NetPress
  3. Интернет страница на групата на Европските социјалисти во Европскиот парламент
  4. Интернет страница на европратеникот Евгени Кирилов
  5. МНР не е надлежно за бугарските гробишта

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Слика на состоjбата на чешмата на 12 ноември 2008 година.