Ферганоцефал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферганоцефал
Период: Средна Јура
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Надред: Диносауруси
Ред: Орнитишија
Род: Ферганоцефал
Аверијанов и сор., 2005
Вид: F. adenticulatum
Биномен назив
Ferganocephale adenticulatum
Аверијанов и сор., 2005

Ферганоцефал— сомнителен род на неорнитишиски диносаурус. Тоа беше од средната јура на Киргистан. Типскиот вид и единствениот вид е F. adenticulatum.[1]

Класификација[уреди | уреди извор]

Ферганоцефал првично беше класифицирана во групата Пахицефалосауридија. Тогаш тоа би било една од најстарите познати пахицефалосауриди.[1] Роберт М. Саливан, сепак во 2006 година ја оспорил класификацијата на пахицефалосаурот, наоѓајќи дека „неколку од карактеристиките се карактеристични за забите на пахицефалосаурот“, наведувајќи го недостатокот на заби на забите и заклучува дека примероците се „премногу нецелосни за идентификација". Тој смета дека таксонот е нобиум дубиум.[2]

Откривање и именување[уреди | уреди извор]

Типскиот вид, Ferganocephale adenticulatum, за првпат бил опишан од Аверијанов, Мартин и Бакиров во 2005 година и се заснова само на забите од провинцијата Фергана, Киргистан, кои датираат од Каловијан. Холотипот е ZIN PH 34/42, возрасен неизбран заб. Типскиот вид е Ferganocephale adenticulatum. Името на родот го комбинира името на локацијата што се најде со грчкиот кефал, „глава“, повикување на претпоставените афинитети на пахицефалосаурија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Averianov; и др. (2005). „Pterosaur and dinosaur remains from the Middle Jurassic Balabansai Svita in the northern Fergana Depression, Kyrgyzstan (Central Asia)“. Palaeontology. 48 (1): 135–155. doi:10.1111/j.1475-4983.2004.00437.x.
  2. Sullivan, Robert M. (2006). „A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia)“ (PDF). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 35 (47): 347–365.