Фенофибрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фенофибрат
Fenofibrate structure.svg
Систематско (IUPAC)
пропан-2-ил 2-{4-[(4-хлорофенил)карбонил]фенокси}-2-метилпропаноат
Клинички податоци
Заштитени имињаТриглид, Липантил
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601052
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • Legend
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините99%
Метаболизамglucuronidation
Полувреме на елиминација20 hours
Екскрецијаурина (60%), фецес (25%)
Идентификатори
CAS-број49562-28-9 Yes check.svgОк
ATC кодC10AB05
PubChemCID: 3339
IUPHAR/BPS7186
DrugBankDB01039 Yes check.svgОк
ChemSpider3222 Yes check.svgОк
UNIIU202363UOS Yes check.svgОк
KEGGD00565 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:5001 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL672 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC20H21ClO4
Моларна маса360.831 g/mol
Физички податоци
Точка на топење80 to 81 °C (176 to 178 °F)
  (verify)

Фенофибрат е лек од класата на фибрати. Се употребува за намалување на нивоата на холестерол кај луѓе се ризик од кардиоваскуларно заболување. Како и другите фибрати ги намалува нивоата на липопротеини мала (LDL) и со многу мала густина (VLDL) како и на триглицеридите, а ги зголемува нивоата на липопротеините со висока густина (HDL). Се користи сам или заедно со статини во третманот на хиперхолестеролемија и хипертриглицеридемија.

Фенофибратот се користи од 1975, и е еден од најчесто препишуваните фибрати.