Финикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Феникс (Аризона))
Прејди на: содржини, барај
Феникс, Аризона

Финикс (англиски: Phoenix) — главен град на сојузната држава Аризона, САД. Овој град според статистиките во 2007 година, има 1 512 986 жители, што го прави најголем град во Аризона, и петти град по број на жители во САД.