Фене

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фене, Ла Коруња)
Прејди на: содржини, барај
Фене
Fene
Амблем на Фене  Fene
Амблем
Прекар(и): Фене
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Парохии 8
Управа
 • Градоначалник Хосе Мариа Ривера Арнесо
Површина
 • Вкупна 25,9 км2 (100.00.045.906.249 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 14.485
 • Густина 559,27/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Фене 43°26′51.73″ СГШ 8°10′15.27″ ЗГД /  е град во Феолтера во северозападна Шпанија, во покраината А Коруња во автономнната заедница Галиција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]