Фелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фелсдорф
Место во Калферде
Грб на Фелсдорф
Фелсдорф is located in Германија
Фелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 59 м
Население 197  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039051, 039059
Местоположба на место Фелсдорф во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°24′27″N 11°14′50″E / 52.40750° СГШ; 11.24722° ИГД / 52.40750; 11.24722Координати: 52°24′27″N 11°14′50″E / 52.40750° СГШ; 11.24722° ИГД / 52.40750; 11.24722

Фелсдорф е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.