Фелипе Визеу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипе Визеу во натпреварот Аргентина против Бразил
Felipe Vizeu 2020.jpg

Фелипе Визеу (роден на 12 март 1997 година) [1] е бразилски фудбалер кој игра како напаѓач на клубот Сеара на Кампеонато Бразилеиро Серие А, позајмен од клубот Удинезе во Серија А. Тој е член на репрезентацијата на Бразил до 20 години со 10 настапи.

Кариера[уреди | уреди извор]

Фелипе ја започнал својата младинска кариера во Америка (МГ) во 2011 година, но откако се истакнал се преселил во Фламенго во 2013 година.

Фламенго[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Во Фламенго Фелипе имал успешна младинска кариера, достигнувајќи врв со титулата на Копа Сао Паоло Јуниор во 2016 година, најважниот младински турнир во Бразил . Фелипе станал еден од најважните играчи во шампионската кампања избран за главен играч на турнирот.[2][3]

Сезона 2016 година[уреди | уреди извор]

Визеу дебитирал во професионалниот тим на 10 февруари 2016 година во Рио де Жанеиро Државна Лига со резултат од 5-0 победа против Боливар (РЈ) .[4] Неколку дена подоцна на 24 февруари го постигнал својот прв гол за Фламенго во победата над Кабофриенсе со 1-0, исто така, за Лигата на Рио во 2016 година .

Во март 2016 година Фелипе бил промовиран во професионалниот состав поради трансферот на Кејке во Јокохама Ф. Маринос го напуштил клубот со само Паоло Гереро да игра како напаѓач .[5]

Фелипе го одиграл својот прв натпревар во Серија А, а исто така го постигна својот прв гол во нерешениот резултат 2: 2 против Шапекоенсе на 25 мај 2016 година на Естадио Раулино де Оливеира .[6] Својата прва сезона ја заврши со 15 настапи во Серија А и 5 погодоци.

Сезона 2017 година[уреди | уреди извор]

Визеу го постигнал својот прв гол на интернационално натпреварување на 9 август 2017 година во победата од 5: 0 против Палестино за второто коло од Копа Судамерикана во 2017 година .[7] Повторно погоди во четвртфиналниот реванш ремито 3-3 против Флуминенсе .[8] Во полуфиналето Визеу повторно ја погодил мрежата, овој пат на двете игри против Хуниор, еднаш во првиот натпревар на Естадио до Маракањ [9] и двапати во реваншот кај Естадио Метрополитано, Роберто Мелендез .[10]

Удинезе[уреди | уреди извор]

На 7 февруари 2018 година, Удинезе потпишал петгодишен договор со Визеу со кој исплатил 6 милиони долари за трансфер, иако Визеу ќе се преселел во италијанскиот клуб на 1 јули 2018 година.[11]

Гремио (заем)[уреди | уреди извор]

На 12 јануари 2019 година, Визеу се приклучил на Гремио како позајмица до 31 јануари 2020 година.[12]

Атлетико Паранаенсе (позајмица)[уреди | уреди извор]

На 4 јануари 2020 година, Удинезе објавил дека Визеу ќе биде позајмен во Атлетико Паранаенсе до 31 декември 2020 година но неколку дена подоцна договорот е откажан.

На 16 јануари 2020 година, рускиот клуб Ахмат Грозни објави дека потпиша договор со Визеу, кој им се придружил на позајмица до 31 декември 2020 година со опција трансферот да биде траен на крајот од истиот.[13] На 7 јули 2020 година, тој го постигна својот прв гол за Ахмат за да му донесе победа на неговиот тим со 2-1 на гостувањето кај ФК Тамбов .[14] Неговиот заем беше раскинат на 17 септември 2020 година.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Цели Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Фламенго 2016 година Серија А 15 5 1 0 1 0 9 3 26 8
2017 година 18 2 2 0 8 5 10 2 38 9
2018 година 5 3 0 0 0 0 6 0 11 3
Вкупно 38 10 3 0 9 5 25 5 75 20
Удинезе 2018–19 Серија А. 5 0 0 0 0 0 0 0 5 0
Гремио (заем) 2019 година Серија А 11 1 3 2 2 0 10 2 26 5
Ахмат Грозни (заем) 2019–20 Руска Премиер лига 7 1 0 0 - 0 0 7 1
2020–21 година 0 0 0 0 - 0 0 0 0
Вкупно 7 1 0 0 0 0 0 0 7 1
Вкупно во кариера 61 12 6 2 11 5 35 7 113 26

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Felipe Vizeu Biography“. ESPN (англиски). Посетено на 21 December 2019.
 2. „Flamengo é tricampeão da Copa São Paulo de Futebol Jr“. flamengo.com.br. 25 January 2016. Посетено на 19 July 2016.
 3. „Flamengo reage, derrota o Corinthians nos pênaltis e conquista a Copa SP“. uol.com.br. 25 January 2016. Посетено на 19 July 2016.
 4. „Mancuello estreia bem, e Arão brilha em goleada do Flamengo sobre a Portuguesa“. globoesporte.com. 10 February 2016. Посетено на 19 July 2016.
 5. „Kayke dá adeus: "Saio do Flamengo, mas o Flamengo não sai de mim". globoesporte.com. 8 March 2016. Посетено на 19 July 2016.
 6. „Pênalti salva no fim, e Fla, vaiado, fica no empate com a Chapecoense“. globoesporte.com. 25 May 2016. Посетено на 19 July 2016.
 7. „Flamengo goleia o Palestino e avança na Sul-Americana“. O Globo. 9 August 2017. Посетено на 1 December 2017.
 8. „Flamengo elimina o Fluminense e avança na Sul-Americana“. O Globo. 1 November 2017. Посетено на 1 December 2017.
 9. „Fla perde Diego Alves, mas busca virada contra o Junior com golaço de Vizeu“. UOL. 23 November 2017. Посетено на 1 December 2017.
 10. „Vizeu coloca o Fla na final da Sulamericana e dobra número de goals de Guerrero em jogos Internacionais“. goal.com. 1 December 2017. Посетено на 1 December 2017.
 11. „Felipe Vizeu é anunciado pela Udinese“. globoesporte.com. 7 February 2018. Посетено на 1 March 2018.
 12. „UFFICIALE: Udinese, Vizeu ceduto in prestito al Gremio fino al 2020“. Посетено на 13 January 2019.
 13. "Ахмат" подписал контракт с Фелипе Визеу“. FC Akhmat Grozny. 16 January 2020.
 14. „Tambov v Akhmat game report“. Russian Premier League. 7 July 2020.