Феликс Шилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Феликс Шилер
Лични податоци
Полно име Феликс Шилер
Висина 1.88m
Положба Одбрана


* Настапи (Голови)

Феликс Шилер (роден на 6 декември 1989 година) е пензиониран германски фудбалер кој играл како одбранбен играч.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Берлин, Шилер го направил своето професионално деби за ФК Вердер Бремен II во текот на сезоната 2008-09 во 3. Лига како замена за Фин Холсинг во натпреварот кој завршил 1-1 со Динамо Дрезден.[1]

Во летото 2011 година Шилер се преселил во Рот-Вајс Оберхаузен во трета лига.

По престојот во Рот-Вајс Оберхаузен, каде што бил редовен во првиот тим, Шилер се приклучил на Регионалниот лига Север во Магдебург за време на сезоната 2012-2013.

Во септември 2018 година, Шилер пропуштил три натпревари поради проблеми со коленото.[2] На 23 јануари 2019 година, било објавено дека за повредата на коленото е потребна операција.[2] Една недела подоцна, Шилер го објавил своето непосредно пензионирање на 29 години. Тој се согласил на престанок на неговиот договор со ФК Ознабрук.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SV Werder Bremen II vs. Dynamo Dresden – 1:1“. fussballdaten.de (German). 12 November 2008. 
  2. 2,0 2,1 Kniebeschwerden: Schiller fehlt bis auf Weiteres“, „kicker Online“, 23 јануари 2019. (на German)
  3. Felix Schiller: Karriereende mit 29“, „kicker Online“, 30 јануари 2019. (на German)