Прејди на содржината

Феликс Најт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Феликс Најт
Вилијам Феликс Најт
Роден(а)1 ноември, 1903
Макон, Џорџија
Починал(а)18 јуни, 1998
Бронкс, Њуjорк
Активен1929–1998
Познат(а) поТом-том во филмот Бејбис во Тојланд

Вилијам Феликс Најт (англиски: William Felix Knight, познат по сценско име: Феликс Најт), беше Американски тенор, актер и вокален учител, најпознат по неговата улога како Том-том во музичкиот филм од 1934 година. Бејбис во Тојланд.[1][2]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Вилијам Феликс Најт е роден во Мaкон, Џорџија, син на земјоделец за памук кој загинал во несреќа при лов кога Најт имал пет години. Седум години подоцна, тој се преселил со своето семејство во Пенсакола, Флорида, каде што почнал да свири гитара. До средината на тинејџерските години, Најт пееше на танци и ноќни места. До 1925 година, тој беше прикажан на локална радио станица, а менаџер на филмска компанија на локацијата во тоа време за да сними игран филм, го повика Најт да отпатува и да си ја проба среќата во Калифорнија.

Почеток на неговата Каријера (1929-1934)[уреди | уреди извор]

Најт нашол професор по вокал во Калифорнија, но не можел да заработи филмски договор. За да се компензира, Најт се занимаваше со локално пеење и црковна работа, на крајот добивајќи финансиска поддршка од Фондацијата за стипендии Харкнес за да помогне во плаќањето на неговите часови по вокал. До 1929 година, Најт пееше во станица на мрежата Санта Барбара, Калифорнија Колумбија (подоцна CBS ), и дополнително имаше национално шоу, WCC Presents Felix Knight. Најт влезе во аудициите за стипендии на Фондацијата Арватер Кент и стигна до Менхетен пред да се пласира на второто место во жирито.

Врвот на познатливост (1934-1937)[уреди | уреди извор]

Најголемата и најпозната улога на Најт беше љубовниот интерес на Малиот Бо Пип, Том-Том, Синот на Пијперот, во музичкиот филм на Лорел и Харди од 1934 година, Бејбис во Тојланд, заснован на познатата оперета од 1903 година на Виктор Херберт. Не само што Најт ја играше романтичната главна улога, туку изведе и неколку музички броеви, меѓу кои и „Замок во Шпанија“. И покрај тоа што беше ставен под договор со МГМ, Најт не правеше филмови директно за студиото. Наместо тоа, тој беше позајмен за други задачи, како на пример да присуствува на Ворнер Брос за два музички кратки филмови: пролет во Холандија (1935) и Ден на карневалот (1936). Во првата, тој беше избран како холандски продавач на млеко и ги пееше броевите „Девојката на малата сина чинија“ и „Покрај Зуидер Зи“.[3] Во Денот на карневалот, тој играше џокеј кој ја романса девојката со цвеќиња ( Џоан Баркли ) и ги пееше броевите „Розата во нејзината коса“[4] и „Степин' заедно“. МГМ ја објави својата следна функција, The Bohemian Girl, но слично на Babes in Toyland, ја направи продуцентот Хал Роуч независно, и ги обедини Лорел и Харди со Најт; функцијата, исто така, му даде на Најт мала улога - цигански пејач кој изведува број од операта Мајкл Вилијам Балф - Алфред Бан од 1843 година[5] Тестот што го направи Најт за Роуч заврши во „Избери ѕвезда“, филм за музичка комедија на МГМ, во кој исто така беа прикажани Лорел и Харди во дел од гостин што не зборува; Најт накратко се гледаше како пејачка во ноќен клуб. И покрај тоа што студирал глума со Ирвинг Пичел, на Најт не му дошле дополнителни филмски можности, освен потенцијалниот филмски серијал во Австралија кој со текот на времето не успеал да се реализира.

Животот во Њујорк и подоцнежниот живот (1937-1960-ти)[уреди | уреди извор]

Најт се преселил во Њујорк во 1937 година. Таму, тој направи радио снимки за Thesaurus Transcriptions со Натаниел Шилкрет и неговиот оркестар, а една година подоцна, сними девет песни за Victor Records со оркестарот на Лео Рајсман . Тој, исто така, повторно почна да настапува на мрежното радио, најпрвин со Шафер ол-стар парадата на Ен-Би-Си, која се одржа од 1938 до 1940 година, како и Часот за благодарност на музиката на NBC Blue Network во 1938 година и RCA Magic Key [The Magic Key] во текот на сезоната 1938–39. Најт, исто така, имаше неделна програма на радио станицата WEAF (подоцна позната како WNBC (AM) ) секој четврток. Во 1938 година, тој беше еден од финалистите на Ен-Би-Си Метрополитен опера Auditions of the Air, губејќи од Џон Картер со еден глас. Во 1939 година, тој го направи своето деби за концертен рецитал во Градското собрание, пеејќи избор од Јоханес Брамс, Франческо Кавали, Алесандро Страдела и Ричард Штраус. Најт го имаше своето деби на Бродвеј во октомври 1940 година како истакнат пејач во „Се случува на мраз“, а во 1942 година ја пееше улогата на Камил де Жолидон во „ Веселата вдовица“ на Франц Лехар во Карнеги Хол. Во неговата последна улога на Бродвеј, тој ја играше Алмавива во „Once Over Lightly“ во 1942 година со Игор Горин и Грејс Панвини; продукцијата беше заснована на Севилскиот бербер на Џоакино Росини.

Смртта[уреди | уреди извор]

Најт почина на 18 јуни 1998 година во болницата Голгота во Бронкс, Њујорк. Тој е погребан на гробиштата Вудлаун во Бронкс. Не долго пред неговата смрт, Најт ѝ кажа на писателката Лаура Вагнер ( Класични слики, јуни 1998 година): „Дадов се од себе, се обидов да бидам убаво момче. Им помагав на луѓето секогаш кога можев и никогаш не се пожалив. . . . За едно селско момче од лепенка за памук во Мејкон, Џорџија - мислам дека направив прилично добро“.

Неговата сопруга Етел Блум починала во Бруклин, Масачусетс на 16 јануари 2014 година, два дена по нејзиниот 95-ти роденден.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Parish, James Robert., and Michael R. Pitts. Hollywood Songsters: Singers Who Act and Actors Who Sing: A Biographical Dictionary. New York: Routledge, 2003. Google Books. Google.com. Retrieved April 22, 2016, from https://books.google.com/books?id=p3HWDtBhLykC&q=Hollywood+Songsters%3A+Garland+to+O%27Connor.&pg=PA341
  2. "Felix Knight." IMDb. IMDb.com, n.d. Retrieved April 22, 2016, from https://www.imdb.com/name/nm0460901/.
  3. Felix Knight - Beside the Zuider Zee The Girl on the Little Blue Plate. Andrea Lombardo. November 7, 2011. https://www.youtube.com/watch?v=mNZb7bQuu3E. 
  4. Felix Knight - Rose in Her Hair. Andrea Lombardo. June 29, 2011. https://www.youtube.com/watch?v=aDES2nI7IuQ. 
  5. Then You'll Remember Me - Felix Knight - The Bohemian Girl - Laurel, Hardy. varadero1839. January 14, 2011. https://www.youtube.com/watch?v=xyb3MKqfzSg.