Прејди на содржината

Феликс Лајко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајко на концерт во Мај 2011

Феликс Лајко (роден на 17 декември 1974 година во Бачка Топола, СР Србија, СФР Југославија) е унгарски виолинист, цитар и композитор. Свири различни музички стилови: народна музика (традиционална гудачка музика од Панонската рамнина, ромска музика), светска музика, класична музика, интегрирање на рок, блуз, џез, транс жанрови и импровизирани мелодии. На концерт, тој свири виолина и цитра или со својот мал бенд, соло и други уметници.

Работел и како глумец, земајќи ја главната улога во филмот „Делта“ од 2008 година, кога умрел оригиналниот главен глумец. Неговиот прв цитер свирел на албумот „Mező“ од 2013 година, бил предводен од Word Music Charts Европа 2 месеци.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Лајко е роден во Бачка Топола, Србија од родители етнички Унгарци. Почнал да свири цитра на 10 години. Неговиот прв контакт со виолината бил на 12-годишна возраст. Шестгодишното музичко училиште го има завршено за три години. Лајко ги заврши формалните студии и се сврте кон концертирање.

Соработка и работа[уреди | уреди извор]

Лајко свирел заедно со голем број познати бендови и музичари. Тој бил член на бендот на Ѓерѓ Сабадос, бендот на Макуз и Борис Ковач, Ритуал Нова. Неколку пати настапувал заедно со светски познатиот јапонски буто танчер, Мин Танака и францускиот бенд Noir Desir. Имал многу концерти заедно со романскиот виолинист од Лондон Александар Баланеску и со дувачкиот оркестарот на Бобан Марковиќ.[2]

Лајко имал компонирано музика за некои театарски претстави. Меѓу другите, тој го напишал комплетниот музички материјал за продукцијата Јавен непријател на театарот Суботица. Јозеф Наџ од Орлеанс редовно го канел да компонира музика за неговите изведби, а имал и компонирано музика за кореографии на Ивет Божшик. Тој ја компонирал целата музичка партитура за Тркала, филм на српскиот режисер Ѓорѓе Милосављевиќ. Исто така, тој ја составил химната за културниот фестивал во Сараево, „Сарајевска живота“ во 1998 година. Учествувал во многу фантастични филмови, а Миклош Јанчо го снимил својот краток филм Играј, Феликс! за Лајко. Тој напишал музика за Towards a New Atlantis, проект на Венециското биенале во 2000 година. Лајко, исто така, компонирал музика и глумел како главен лик на филмот на Корнел Мундруцо Делта - филм кој освои мала награда во Кан и бил номиниран за Златна палма.[3] Тоа бил победничкиот филм на Унгарскиот филмски фестивал, а Лајко бил награден со наградата за најдобра оригинална саундтрак на фестивалот. 2016-2017 Лајко соработувал со унгарското даб-транс дуо Óperentzia во фолк-транс проект кој ја споило неговата цитра музика и психоделична електронска музика.[4]

Дискографија [5][6][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Klippremier! Lajkó Félix és az Óperentzia: Rét“. Recorder. Посетено на 2019-05-01.
  2. Biography section [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. from the Lajkó Félix Official Web Site
  3. „Delta - IMDb“.
  4. www.groteszk.hu, Groteszk Kreatív Társulat-. „Óperentzia és Lajkó Félix“. www.rockstar.hu (унгарски). Архивирано од изворникот на 2019-05-01. Посетено на 2019-05-01.
  5. „Lajkó Félix - Official Web Site“. Архивирано од изворникот на 2022-04-08.
  6. „Apple Music: Lajkó Félix“.