Феликс Крос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Феликс Крос.

Феликс Крос (германски: Felix Kroos, 12 март 1991 година) — германски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Унион Берлин .

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Крос ја започнал својата кариера во 1997 година во ФК Грајфсвалдер, а летото 2002 година бил земан од страната на Ханза Росток .[1] Кроос играл за Ханза Росток две сезони.[2] Кроос го направил своето професионално деби во натпреварот за германскиот куп во третиот круг за Ханза Росток против ВФЛ Волфсбург на 28 јануари 2009 година.[3] Два дена пред испаѓањето на Ханза Росток, Кроус го објавил своето заминување од клубот.

Крос потпишал тригодишен договор за Вердер Бремен на 15 јуни 2010 година.[1] На 24 ноември 2010 година, тој го направил своето деби за првиот тим за време на гостински натпревар во Лигата на Шампионите против Тотенхем во текот на кој тој го дал пеналот за фаулот на Лука Модриќ.[4] Тој ја завршил сезоната 2010-11 без гол во шест натпревари.[2] Тој играл во еден натпревар во текот на 2011-12 .[2] Тој не постигнал гол во пет натпревари одиграни во сезоната 2012-13 .[2] На 9 ноември 2013 година, го постигнал својот прв гол во Бундеслигата против Шалке во гостинскиот натпревар, кој завршил со пораз од 3: 1 за Бремен.[5] Тој ја завршил сезоната 2013-14 со гол во 20 натпревари.[6] Тој ја завршил сезоната 2014-15 без голови во 29 натпреварувања.[7] За време на сезоната 2015-16, Крос имал девет настапи пред да се префрли во Унион Берлин.[2]

Унија Берлин[уреди | уреди извор]

Крос бил позајмен во Унион Берлин на 28 јануари 2016 година.[8] Тој се приклучил во клубот перманентно во јуни, наводно, за надомест за трансфер од 500.000 евра и 20% удел од потенцијален надомест за идни трансфери.[9] Тој ја завршил сезоната 2015-16 со два гола на 12 натпревари одиграни за Унион Берлин.[2]

Тој го постигнал својот прв гол за Унион Берлин на 12 февруари 2017 година во победата од 3: 1 над Арминија Билефелд во 2. Бундеслига, од слободен удар.[10] Тој ја завршил сезоната 2016-17 со два гола на 31 натпревар.[11]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кроус е роден во Грајфсвалд, Мекленбург-Западна Померанија. Тој е помлад брат на германскиот интернационалец од средниот ред Тони Крос .

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Континентско Друго Бкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
ФК Ханза Росток 2 2008–09 Regionalliga Nord 7 1 7 1 [2]
2009–10 18 3 18 3 [2]
Вкупно 25 4 25 4
ФК Ханза Росток 2008–09 2. Bundesliga 16 0 1 0 17 0 [2]
2009–10 11 0 1 0 12 0 [2]
Вкупно 27 0 1 0 1 0 29 0
ФК Вердер Бремен 2 2010–11 3. Liga 21 6 21 6 [2]
2011–12 25 4 25 4 [2]
2012–13 Regionalliga Nord 20 1 20 1 [2]
Вкупно 66 11 66 11
ФК Вердер Бремен 2010–11 Бундеслига 5 0 0 0 1 0 6 0 [2]
2011–12 1 0 0 0 1 0 [2]
2012–13 5 0 0 0 5 0 [2]
2013–14 20 1 0 0 20 1 [6]
2014–15 26 0 3 0 29 0 [7]
2015–16 8 0 1 0 9 0 [2]
Вкупно 65 1 4 0 1 0 70 1
Унија Берлин 2015–16 Бундеслига 2 12 2 0 0 12 2 [2]
2016–17 29 2 2 0 31 2 [11]
2017–18 29 1 1 0 30 1 [12]
Вкупно 70 5 3 0 73 5
Вкупно во кариера 253 21 8 0 1 0 1 0 263 21

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „New acquisition: Felix Kroos transfers to Werder“. Werder Bremen. 15 June 2010. Архивирано од изворникот на 10 August 2014. Посетено на 13 September 2015.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 „Felix Kroos » Club matches“. World Football. Посетено на 5 August 2015.
 3. "Wölfe" zeigen erst spät Biss“. kicker.de. 28 January 2009. Посетено на 29 September 2017.
 4. McNulty, Phil (24 November 2010). „Tottenham 3–0 Werder Bremen“. BBC News. Посетено на 12 September 2011.
 5. „Schalke 3–1 Werder Bremen“. 9 November 2013. Посетено на 9 November 2013.
 6. 6,0 6,1 „Felix Kroos“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 5 August 2015.
 7. 7,0 7,1 „Felix Kroos“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 5 August 2015.
 8. „Kroos wechselt auf Leihbasis zu Union Berlin“ [Kroos changes on loan to Union Berlin] (германски). SV Werder Bremen. 28 January 2016. Архивирано од изворникот на 28 January 2016. Посетено на 28 January 2016.
 9. Klemm, Hans-Günter (10 June 2016). „Werder verkauft Kroos an Union“. Kicker Online (германски). Посетено на 10 June 2016.
 10. „Polter macht alles klar für Union“ [Polter makes everything clear for Union] (германски). kicker.de.
 11. 11,0 11,1 „Felix Kroos“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 June 2018.
 12. „Felix Kroos“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]