Феликс Вјенќек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Феликс Вјенќек
Лични податоци
Цело имеФеликс Вјенќек
Роден10 ноември 1904(1904-11-10)
Игнацов,  Полска
Починал17 август 1978(1978-08-17) (возр. 73)
Лоѓ,  Полска
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Полска (1928)

Феликс Вјенќек (полски: Feliks Więcek; 19041978) — полски професионален друмски велосипедист.[1]

Го освоил првото издание во 1928 година на Трката околу Полска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Feliks Więcek“. Cycling Archives. Посетено на 28 март 2015.
  2. „Tour de Pologne“. Cycling Archives. Посетено на 28 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]