Феликс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бронзена прута кована од Антониј Феликс.</br> Аверс: грчки букви ΝΕΡ ΩΝΟ Ϲ („на Нерон “) во венец.</br> Обратна страна: грчки букви ΚΑΙϹΑΡΟϹ („ Цезар “) и датум LC (година 3 = 56/57), палма гранка .

Антониј Феликс (најверојатно Тибериј Клаудиј Антониј Феликс, на грчки: ὁ Φῆλιξ ; роден околу 5–10) — четвртиот римски прокуратор на провинцијата Јудеја во 52–60 година, последователно на Вентидиј Куманус.

Живот[уреди | уреди извор]

Феликс бил помлад брат на грчкиот ослободен Маркус Антониус Палас . Палас служел како секретар на благајната за време на владеењето на императорот Клаудиј . Феликс бил грчки слободен човек - или на Клавдиј, според која теоријата Јосиф ( Антик. xx. 7) го нарекува Клавдиј Феликс, или на мајката на Клавдиј, Антонија Мала, ќерка на Триумвир Марко Антониј на Октавија Мала и внука на императорот Август. Според Тацит, Палас и Феликс потекнуваат од грчките кралеви од Аркадија . [1]Иако извештајот на Тацит е несигурен, вреди да се испита подетално за лудната светлина што ја фрла врз карактерот и репутацијата на Феликс. По некој киселински коментар за почестите што Сенатот му ги упати на Палас, Тацитус продолжува во неговото следно поглавје (12:54) за да покаже како Феликс нашол заштита од последиците на неговата корупција и погрешно владеење под сенката на неговиот моќен брат.

Прокуратор на Јудеја[уреди | уреди извор]

Феликс станал обвинител по молбата на неговиот брат. Суровоста на Феликс, заедно со неговата достапност до мито (види Книга Дела на апостолите 24:26 ), довеле до голем пораст на злосторството во Јудеја. Периодот на неговото владеење бил обележан со внатрешни препукувања и немири, кои тој жестоко ги задушувал.

Во 58 година, Феликс ангажирал атентатори за да го убијат Џонатан, првосвештеникот, набргу откако вториот ја презел функцијата. [2] Џонатан често го критикувал Феликс за управувањето со еврејските работи и се заканувал дека ќе му се јави на Цезар ако Феликс не постапи добро затоа што Џонатан бил тој што му препорачал на Цезар да го испрати Феликс да биде прокурист на Јудеја. Феликс го убедил еден од најдоверливите пријатели на Џонатан, Дорас, жител на Ерусалим, да најми разбојници да го убијат Џонатан ветувајќи му дека ќе му даде голема сума пари. Дорас договорила некои наемници да се мешаат со верниците во храмот во Ерусалим, додека тие криеле ками под нивните облеки. Овие атентатори успеале да го убијат Џонатан за време на еврејски фестивал и никогаш не биле фатени. [2]

Според Дела на апостолите, откако апостол Павле бил уапсен во Ерусалим и спасен од заговор против неговиот живот, локалниот римски хилијарх Клавдиј Лисиј го префрлил во Цезареја, каде што му се суди пред Феликс. Барем во една друга прилика Феликс и неговата сопруга Друсила го слушнале говорот на Павле, а подоцна честопати го испраќале Павле и разговарале со него. Меѓутоа, неговата вистинска желба била да добие поткуп од Павле, барање на кое апостолот не се откажал ( Acts 24:24–26 KJV ). Кога Феликс беше наследен како обвинител, откако веќе го задржал Павле две години, тој го оставил во затвор како услуга за Евреите ( Дела 24:27 ).

По враќањето во Рим, Феликс бил обвинет дека користел спор меѓу Евреите и Сиријците од Цезареја како изговор за да ги убие и ограбува жителите, но со посредство на неговиот брат, ослободителот Палас, кој имал големо влијание кај императорот Нерон, избегал неказнет. [3]

Порциј Фест го наследил како прокурист на Јудеја. Многу историчари веруваат дека Феликс можеби имал туберкулоза (како и многу други Римјани) и дека тоа е причината за неговата смрт.[се бара извор]

Бракови и проблеми[уреди | уреди извор]

Феликс се оженил три пати. Неговата прва сопруга била Друсила од Мавританија, веројатно ќерка на Птоломеј од Мавретанија и Јулија Уранија . Втората сопруга на Феликс била Јудејката Друсила од Јудеја, ќерка на Ирод Агрипа I и Кипрос. Друсила од Јудеја се развела од Гај Јулиј Азиз, кралот на Емеса за да се омажи за Феликс. Двојката имала син, Маркус Антониус Агрипа, кој починал, заедно со многу жители на Помпеја и Херкуланеум, во ерупцијата на планината Везув на 24 август 79 година. Антонија Агрипина (чие име е пронајдено во графитите во кралската гробница во Египет ) можеби била внука од Агрипа. Името на неговата трета сопруга не е потврдено. Човек по име Луциус Анеиус Домитиус Прокулус е опишан во еден натпис како правнук на Феликс, неговата баба се вика Антонија Клементијана, веројатно ќерка на Феликс. Друг натпис го именувал Тибериј Клавдиј (со исчезнат когномен) кој на некој начин бил поврзан со Тит Муциус Клеменс. [4]

Маркус Антониус Фронто Салвијанус (а квестор ) и неговиот син Маркус Антониус Феликс Магнус (првосвештеник во 225 година) се исто така можни потомци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Префекти, обвинители и легати на Римската Јудеја
  • Список на библиски фигури идентификувани во екстра-библиски извори
  • римски прокураторски монети

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cornelius Tacitus, Annals 12.53-54
  2. 2,0 2,1 Josephus, Flavius.
  3.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Felix, Antonius“ . Encyclopædia Britannica. 10 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 239.CS1-одржување: ref=harv (link)
  4. Porter, Stanley E.; Evans, Craig A. (1997). New Testament Text and Language: A Sheffield Reader. A&C Black. стр. 257. ISBN 9781850757955.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

https://www.biblegateway.com/resources/encyclopedia-of-the-bible/Antonius-Felix

Претходник
Вентидиус Куманус
Прокурист на Јудеја
52 to 58
Наследник
Порциј Фест