Фелдмаршал (Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нов Зеланд има еден фелдмаршал, и тоа како почесна и церемонијална титула. Од 1954 г. до денес Фелдмаршал на Новозеландската армија е НКВ Војводата од Единбург, моментално принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета II.Воен никулецОваа статија поврзана со војска е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.