Федерико Дел Гросо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Федерико Дел Гросо (роден на 24 март 1983 година) е италијански фудбалски тренер и поранешен играч кој играл како дефанзивец.

Кариера[уреди | уреди извор]

Братот близнак на Кристијано, близнаците Дел Гросо ја започнале својата кариера во нивниот роден клуб Џулијанова во Серија Ц1. Одиграле над 100 лигашки натпревари пред да го напуштат клубот во 2006 година. Во 2006 година, Кристијано потпишан со клубот од Серија А, Каљари Калчо, додека Федерико потпишал од Тернана, која штотуку испаднала од Серија Б.

На 1 февруари 2010 година, Кристијано бил продаден на Интернационале во договор за сосопственост,[1] за 180.000 евра.[2] Истиот ден тој бил позајмен назад во Лега про прима дивизионе за Про Патриа.[3]

Во јуни 2010 година, Тернана го откупила Луис Антонио Хименез и се откажал од Дел Гросо, заработил нето готовина од 2,977 милиони евра, вкупно бил префрлен во Интер во сезоната 2009-10. Дел Гросо тренирал сам во летото 2010 година, но сепак ги повредил лигаментите на пателата.[4]

Во јули 2011 година го раскинал преостанатиот 3-годишен договор со Интер и го натерал Интер да ја отпише неговата сметководствена вредност од 264.000 евра.[4][5]

Во август 2016 година, Дел Гросо се вратил во Џулијанова, за аматерскиот клуб Реал Џулијанова, духовен наследник на Џулијанова Калчо.[6]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

На 19 јануари 2021 година, бил отпуштен како главен тренер на Џулијанова.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FEDERICO DEL GROSSO ALL'INTER“ (Italian). Ternana Calcio. 1 February 2010. Посетено на 5 July 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. F.C. Internazionale Milano S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2010, PDF purchased from Italian C.C.I.A.A. (in Italian)
  3. „UFFICIALE: Pro Patria, due acquisti "da serie A". tutto mercato web (Italian). 1 February 2010. Посетено на 2010-02-01.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. 4,0 4,1 „Del Grosso, interista senza mai giocare“. Il Centro (Italian). Pescara, Italy: Gruppo Editoriale L'Espresso. 10 July 2011. Архивирано од изворникот на 2017-02-04. Посетено на 1 June 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. F.C. Internazionale Milano S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2012, PDF purchased from Italian C.C.I.A.A. (in Italian)
  6. „E il Giulianova fa sul serio Torna il difensore Del Grosso“. Il Centro (Italian). 25 July 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-15. Посетено на 26 May 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „A Federico“ (италијански). Real Giulianova. 19 January 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]