Федерико Џунти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Федерико Џунти
Лични податоци
Роден на 6 август 1971 (1971-08-06) (51 г.)
Роден во Перуџа, Италија
Висина 1.79 m
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987–1991 Цита де Кастело
1991–1997 Перуџа Перуџа 166 (24)
1997–1999 Парма Парма 15 (0)
1999–2001 Милан Милан 54 (1)
2001–2004 Бреша Бреша 27 (2)
2003–2004Бешикташ Бешикташ (п) 40 (1)
2004–2005 Болоња Болоња 23 (2)
2005–2007 Кјево Кјево 37 (0)
2008 Тревизо Тревизо 10 (0)
Репрезентација
1996 Италија 1 (0)
Раководител на екипите
2010–2011 Фолигно
2012–2013 Кастел Ригоне
2013–2015 Гвалдо Касакасталда
2015 Фолигно
2016–2017 Maceratese
2017 Перуџа
2018–2022 Милан Примавера
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Федерико Џунти (роден на 6 август 1971 година) — поранешен италијански фудбалер и менаџер, кој играл како играч од средниот ред во улога на длабок лажен плејмејкер. Тој до неодамна бил актуелен менаџер на Милан Примавера.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Како плејмејкерски централен играч од средниот ред, кој бил познат по слободните удари, Џунти ја започнал својата кариера во средината на 1980-тите со младинскиот систем Цита де Кастело, и го имал своето професионално деби во 1987 година и ја освоил Регионалната дивизија Промозионе во 1991 година. Подоцна се преселил во Перуџа и бил дел од тимот кој за три години бил промовиран во Серија А од Серија Ц1. За време на неговата прва сезона во Серија Ц1 со клубот, тој одиграл 20 настапи, а во текот на сезоната 1992-1993, тој забележал 28 настапи и постигнал 4 гола. Перуџа ја освоила титулата во Серија Ц1/Б во 1993-94 година, промовирајќи се во Серија Б, с Џунти постигнал 4 гола на 24 настапи. За време на неговата прва сезона во Серија Б, тој постигнал 7 гола на 29 натпревари, а следната сезона, тој и помогнал на Перуџа да се пласира во Серија А, постигнувајќи 5 гола на 25 натпревари. За време на сезоната 1996-97 во Серија А, тој го направил своето деби во Серија А на 8 септември 1996 година, во победата на домашен терен со 1-0 против Сампдорија. [1]

Парма го купила Џунти за сезоната 1997-1998, иако имал тешка сезона со клубот, забележувајќи само 13 настапи, бидејќи главно бил чуван на клупата. На половина од неговата втора сезона со Парма, откако забележал само два настапи, тој му се приклучил на Милан во јануари 1999 година (во договор за размена со Џузепе Кардоне), [2] забележувајќи шест настапи, а Милан ја освоил титулата во Серија А 1998-99 таа сезона. [1] Тој играл во Милан уште две сезони, во мрачен период во историјата на клубот, забележувајќи 24 настапи во двете сезони. Тој постигнал три гола во кариерата во Милано; првиот во Лигата на шампионите против Галатасарај во 1999 година, [3] вториот против Фјорентина во Купот на Италија 2000-01 [4] и третиот во познатата победа од 6-0 над градскиот ривал Интер, во 2001 [1] [5]

Во јули 2001 година, тој се приклучил на Бреша под менаџерот Карло Мацоне, каде играл заедно со играчи како Роберто Баџо, Пеп Гвардиола, Стивен Апија и Лука Тони, [2] правејќи 27 настапи со клубот и постигнувајќи два гола. [1] Во јануари 2003 година, Џунти исто така играл на позајмица со Бешикташ 18 месеци, со што станал првиот италијански играч во националната турска лига, забележувајќи 16 натпревари и еден гол, [1] додека Бешикташ ја освоил Супер лигата 2002–03 и 24 настапи за време на неговата втора сезона со клубот. [6] [7]

Во јули 2004 година, Џунти потпишал едногодишен договор со Болоња. Тој, исто така, се преселил заедно со поранешниот соиграч од Бреша, Фабио Петруци, забележувајќи 23 настапи и постигнувајќи два гола. [1] [8]

Откако Болоња го загубила плејофот за испаѓање, Џунти се преселил во Кјево во 2005 година. Тој забележал 28 настапи во својата прва сезона, помагајќи му на Кјево да се квалификува за Европа, но само уште девет во втората сезона, [1] пред да му се приклучи на Тревизо на позајмица во јануари 2008 година. Се пензионирал во јуни 2008 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Единствениот натпревар на Џунти за репрезентацијата на Италија бил во пријателскиот натпревар против Босна и Херцеговина, на 6 ноември 1996 година, под водство на менаџерот Ариго Саки. [9]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Џунти ја започнал својата тренерска кариера водејќи го младинскиот тим на Алиеви Национал (под 17 години) на Перуџа во сезоната 2009–10. Откако Перуџа прогласила банкрот, Џунти му се придружил на Фолињо како нов тренер на Берети (под 19 години) во јули 2010 година. Во декември 2010 година, тој бил назначен за главен тренер на Фолињо, заменувајќи го отпуштениот шеф Салваторе Матрекано, [10] но бил отпуштен подоцна во април 2011 година поради лошите резултати.

Во октомври 2012 година, тој бил именуван за нов тренер на аматерите во Серија Д Кастел Ригоне, отпуштен во март 2013 година.

Во ноември 2013 година, тој бил назначен на чело на клубот од Серија Д, Гуалдо Касакасталда, а исто така бил потврден за следната сезона 2014–15. Во јуни 2015 година се вратил во Фолињо, за подоцна во септември да биде отпуштен.

Тој последователно служел како главен тренер на Лега Про клубот Мацератесе за сезоната 2016-17.

На 23 јуни 2017 година, тој бил именуван за нов тренер на клубот од Серија Б Перуџа за новата сезона. [11]

На 29 декември 2018 година бил најавен за нов главен тренер на Милан <i id="mwdQ">Примавера</i>. На 28 април 2022 година, тој бил отпуштен од Милан. [12]

Почести[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Милан
Бешикташ
Кјево
Перуџа
 • Серија Ц1, Жироне Б: 1993–94

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Federico Giunti“. legaseriea.it (Italian). Посетено на 28 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 Alessandra Carini (11 July 1997). „SIGNORI ALL' ASTA: 'NO, RESTO'. repubblica.it (Italian). La Repubblica. Посетено на 28 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Il Milan beffato nel finale fuori anche dalla Coppa Uefa“. repubblica.it (Italian). La Repubblica. 3 November 1999. Посетено на 28 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Italy Cup 2000/01“. rsssf.com. 25 January 2001. Посетено на 18 November 2015.
 5. „L'Inter crolla nel derby il Milan passa sei volte“. repubblica.it (Italian). La Repubblica. 11 May 2001. Посетено на 28 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Turkish delight for Giunti“. UEFA.com. 2003-02-01. Посетено на 2008-02-21.
 7. „Giunti happy with Besiktas“. UEFA.com. 2003-07-07. Посетено на 2008-02-21.
 8. „Zagorakis bound for Bologna“. UEFA.com. 2004-07-16. Посетено на 2008-02-21.
 9. „Nazionale in cifre: Giunti, Federico“. figc.it (Italian). FIGC. Архивирано од изворникот на 2016-04-04. Посетено на 28 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Lega Pro 1/B: Foligno, è Giunti il nuovo tecnico“ (Italian). DataSport. 14 December 2010. Архивирано од изворникот на 22 July 2011. Посетено на 18 December 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Dal 1 luglio Giunti sarà il tecnico del Perugia“ (Italian). AC Perugia Calcio. 23 June 2017. Архивирано од изворникот на 26 June 2017. Посетено на 23 June 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. Grassini, Daniele (2022-04-28). „Milan Primavera, domani l'esordio di mister Terni in panchina“. Milan News 24 (италијански). Посетено на 2022-04-28.