Федерална Лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига на Слободни Луѓе
Liga de los Pueblos Libres

1815 – 1820
 

 


Знаме

Местоположба на Liga Federal
Главен град Монтевидео
Јазици Шпански
Уредување Конфедерација
Водач Хосе Хервасио Артигас
Историја
 -  Ориентален Конгрес 29 June 1815
 -  Пиларски Договор 23 February 1820

Федерлната Лига (Шпански: Liga Federal), исто така позната како Лигата на слободните народи (Liga de los Pueblos Libres), беше сојуз на провинции во денешните Уругвај, Аргентина и Бразил, чија цел беше да основа конфедерална организација за држава која произлегла од мајската револуција во војната за независност против Шпанската империја.

Инспириран и предводен од Хосе Хервасио Артигас, прогласи независност од шпанската круна во 1815 година и испрати провинциски делегати на Конгресот на Тукуман со инструкции во врска со целта што не може да се преговара за прогласување целосна независност на обединетите провинции на Рио де ла Плата и формирање конфедерација. на провинциите, сите на еднакви основи и владата на секоја е директно одговорна пред своите народи со непосредни демократски средства на владеење. Делегатите од овие провинции беа одбиени на формалности од Конгресот кој ја прогласи независноста на обединетите провинции на Рио де ла Плата на 9 јули 1816 година.

Федералната лига се соочи со централистичките влади, како и со интересите на економската и културната елита на Буенос Аирес и Монтевидео, во она што подоцна стана граѓанска војна. Во 1820 година, федералистичките гувернери на провинциите Санта Фе и Ентре Риос, Естанислао Лопес и Франциско Рамирес, ја поразиле намалената Директорска армија, ставајќи крај на централизираната влада на обединетите провинции и воспоставувајќи федерален договор со провинцијата Буенос Аирес.

Лигата беше распуштена откако нејзините конститутивни провинции повторно се приклучија на обединетите провинции, сега под федерална привремена организација, и по инвазијата на Банда Ориентал од страна на Бразилско-португалската империја и поразот на Артигас. Во својот најголем обем, Лигата се протегала на териториите на денешен Уругвај, јужната бразилска држава Рио Гранде до Сул и аргентинските провинции Ентре Риос, Санта Фе, Кориентес, Мисионес и Кордоба.