Прејди на содржината

Фебарбамат

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фебарбамат (ИНН ; Солиум, Тимиум), познат и како фенобамат, е анксиолитик и смирувач од фамилиите на барбитурати и карбамати кој се користи во Европа сам по себе и како дел од формулацијата на комбинирана дрога наречена тетрабамат.[1][2][3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Health Organization (2004). „The use of stems in the selection of International Nonproprietary Names (INN) for pharmaceutical substance“ (PDF).
  2. Index nominum 2000: international drug directory. Taylor & Francis US. 2000. стр. 427. ISBN 978-3-88763-075-1. Посетено на 26 November 2011.
  3. Gentili E (March 1972). „[Therapeutic effects of a new psycholeptic agent (febarbamate, Solium) in pediatrics]“. Minerva Medica (италијански). 63 (18): 1058–60. PMID 5016064.
  4. Morton I, Hall JM (1999). Concise dictionary of pharmacological agents: properties and synonyms. Springer. стр. 118. ISBN 978-0-7514-0499-9. Посетено на 26 November 2011.