Фајстриц на Гајл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фајстриц на Гајл
Грб на Фајстриц на Гајл
Фајстриц на Гајл is located in Австрија
Фајстриц на Гајл
Фајстриц на Гајл
Местоположба во Австрија
Координати: 46°34′N 13°36′E / 46.567° СГШ; 13.600° ИГД / 46.567; 13.600Координати: 46°34′N 13°36′E / 46.567° СГШ; 13.600° ИГД / 46.567; 13.600
ЗемјаАвстрија
ПокраинаКорушка
ОкругФилах-Околина
Управа
 • ГрадоначалникДитер Мертл
Површина
 • Вкупна19,91 км2 (769 ми2)
Надм. вис.&10000000000000570000000570 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно661
 • Густина0,33/км2 (0,86/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.9613
Повик. бр.04256
Мреж. местоwww.feistritz-gail.or.at
Фајстриц на Гајл

Фајстриц на Гајл или Бистрица на Зиља (германски: Feistritz an der Gail, словенечки: Bistrica na Zilji) е гратче во округот Филах-Околина во покраината Корушка, Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]