Фахри Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фахри Али (турски: Fahri Ali) е поет, есеист, критичар, преведувач од турската националност во Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Фахри Али е роден е во Скопје на 9 јуни 1948 година. Завршил средно образование. Работел како уредник во редакцијата „Бирлик“, се' до затворањето на старата НИП „Нова Македонија“. Член на ДПМ од 1978 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Автор е на книгите:

  • Мангал (поезија, 1973),
  • Со две срца (поезија, 1978),
  • Потковица (поезија, 1984),
  • Остра стрела на слободата (поезија, 1989),
  • Водата стежна (поезија, 1991),
  • Детски ветрови (поезија за деца, 1993),
  • Неоткинато од карпа (поезија, 1995),
  • Окото на маката (поезија, 1997),
  • Еволуционо течам (поезија, 1999). [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр.