Фатмир Ставилеци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фатмир Ставилеци
Роден 1947
Штимље, СФРЈ СФР Југославија, денес  Косово
Занимање сликар

Фатмир Ставилеци (албански: Fatmir Stavileci; 1947, Штимље, Косово) — македонски сликар.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ставилеци роден е 1947 година во косовското гратче Штимље, но потекнува од Ѓаковица. Академија за ликовни уметности завршил во Приштина , во класата на проф. Таир Емра. Живее и твори во Скопје. Самостојни изложби имал во Љубљана, Ново Место и Скопје. А гупни изложби во Скопје – 1993, 1995, 1997, 2002; Тетово – 1994; Тирана, Р. Албанија - 1994; Гостивар – 2000, 2004; Дебар – 2002; Струга – 2003 .

Наводи[уреди | уреди извор]