Фатма од шумата

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Фатма од шумата“
РежисерСуха Арин
ПродуцентСуха Арин
Музика
ДистрибутерМТВ филм и тв
Премиера1979 (1979)
Времетраење28 минути
ЗемјаТурција
Јазиктурски

Фатма од шумата ( турски: Tahtacı Fatma ) е 28-минутен турски документарен филм во режија на Суха Арин . Првпат беше прикажанан во Меѓународната година на детето (1979).

Филмот прикажува каков е животот на едно 12-годишно девојче кое живее и работи со дрвосечачите во шумите на високите планини Торос . Во него се документира за експлоатацијата на детскиот труд и суровите животи на дрводелците вработени во турското Министерство за шумарство .

Екипа[уреди | уреди извор]

  • Режисер: Суха Арин
  • Асистент режија и монтажа: Несли Чолгесен, Цемал Карман, Кемал Севимли, Јалчин Јеленс
  • Директор на фотографија: Хасан Озген
  • Камера: Савас Гувезен
  • Музички аранжман: Мехмет Еренлер, Невит Кодали

Награди[уреди | уреди извор]

  • Прва награда на 3-тиот интернационален балкански филмски фестивал (1979)
  • Наградата Сребрен меч на меѓународниот филмски фестивал во Дамаск (1979)
  • Награда Златен портокал на филмскиот фестивал во Анталија (1979)
  • Прва награда во селекцијата за краток филм на Министерството за култура на Турција (1979)[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „hangi“ определена во <references> има групен атрибут „“ кој не се јавува во претходен текст..