Фатин Схидкиа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фатин Схидкиа
Родено имеФатин Схидкиа Лубис
Роден(а)30 јули 1996 (1996-07-30) (24 г.)
Џакарта,Индонезија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач-текстописец
ИнструментиВокали
Период на активност2013–present
ИздавачиSony Music Entertainment Indonesia
Мреж. местоfshidqia.com

Фатин Схидкиа Лубис (англиски: Fatin Shidqia Lubis, 30 јули 1996) или попозната како Фатин Схидкиа (Fatin Shidqia) е Индонезија. Тој беше шампион на талент шоу X Factor Indonesia.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Фатин аудиција за првата сезона на "X Factor Indonesia" со препевот на "Grenade" Бруно Марс е. Во тоа време тој беше уште облечени во школска униформа, бидејќи тој "OSIS" претходна дозвола на аудиција за ова училиште. Тој беше облечен во сива џемпер шарени. Тоа е затоа што тој беше во една државна болница кога melantukan песната "Grenade". Тој доби овации од сите четири судии и публиката. Фатин рече дека звукот е многу добра. Ахмад изјави дека тој навистина се допадна звукот на Фатин. Додека тоа се вели дека звукот Фатин Мулан "опасност". Четврто жирито даде 4 Да. Тој има право да преминете на bootcamp фаза 1.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Aku Memilih Setia (Избрав верен)
  • Kekasih Mu (вашиот љубовник)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]