Фасано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опатијата Свети Лоренс
Зграда на станицата Фасано

Фасано е град италијанска комуна во провинцијата Бриндизи, Апулија, јужна Италија. Тој е вториот најнаселен град во провинцијата по Бриндизи, со население во 2021 година од 39.026 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Според народна етимологија, името Фасано потекнува од „Фасо“, голем див колумбо гулаб (исто така претставен на граѓанскиот грб) кој пиел од водата, која била еден вид мочуриште или базен на отворено. од водата што се спушта од околните ридови. Оваа област каде што некогаш билO мочуриштето сега е заедничка градина.

Виа Апија, патот од Бриндизи до Рим во античките времиња, минува по крајбрежниот дел на Фасано, вклучувајќи го Савелетри кој е видлив и денес.

Географија[уреди | уреди извор]

Локација[уреди | уреди извор]

Ја означува границата помеѓу Саленто и градскиот град Бари . Тоа е околу 50 км од сите три главни градови на провинцијата во Апулија, имено Бари, Таранто и Бриндизи.

Општината граничи со Алберобело ( БА ), Цистернино, Локоротондо (БА), Монополи (БА) и Остуни.[1] Ги вбројува селата Канале ди Пиро, Лаурето, Монталбано, Пеце ди Греко, Поцо Фацето, Савелетри, Селва ди Фасано, Специјале, Торе Кане и Торе Спаката.

Животна средина[уреди | уреди извор]

Фасано се наоѓа во област со маслинови дрвја и нејзината територија се протега од ридови до морето со богата медитеранска вегетација.

Спуштајки се од ридовите, градот Фасано зазема доминантна позиција во долината која потоа води до морето: крајбрежните одморалишта вклучуваат Савелетри со своите плажи, археолошките ископувања во Гнација и теренот за голф и чудниот рибарски град Торе Кане . Брегот се карактеризира со мирна атмосфера која преовладува и покрај растечкиот туризам.

Околу Фасано се наоѓаат Пеце ди Греко, Монталбано, Специјале и Поцо Фацето, центри за секуларно одгледување маслинки и низа средновековни утврдени масарии, или фарми, наменети за земјоделски туризам.

Популација[уреди | уреди извор]

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Религиозни[уреди | уреди извор]

 • Археолошки парк на Игнација, антички италијански град и поранешна епископија Егнација Апула
 • Црквата Сан Џовани Батиста ( Chiesa Matrice ), изградена во 17 век.
 • Tempietto di Seppannibale, ранохристијанска црква
 • Минарето Фасано, градба во исламски стил од 1918 година.

Друго[уреди | уреди извор]

 • Долмен од Монталбано
 • Torrione delle Fogge, последната преостаната кула од оригиналните единаесет.
 • Селва ди Фасано, денес градина со вили
 • Оригинални куќи од трули
 • Фасаноландија, прво сафари во зоолошката градина од ваков вид во Европа.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Станицата Фасано е важна станица, како за регионалните, така и за возовите на долги релации, на јадранската железница . Автопатот СС 16 „Адријатика“ Падова - Отранто го опслужува градот со два излеза „Фасано“ и „Савелетри“.

Спорт[уреди | уреди извор]

АС Фасано е фудбалски клуб на градот, а домашен терен е стадионот Вито Курло. Локални ракометни клубови Јуниор Фасано и Роберто Сера Фасано.

Личности[уреди | уреди извор]

 • Виторио Гирели (р. 1994), тркачки возач
 • Џамбатиста Џанокаро (р. 1960), тркачки возач
 • Ренато Олив (р. 1971), поранешен фудбалер.
 • Саид Ахмед (р. 1972), кикбоксер трикратен светски шампион.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Еурофајтер
 • Светилникот Пунта Торе Кан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 40778 (x a j h) Fasano на OpenStreetMap

Надворешни врски[уреди | уреди извор]