Фарфали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фарфали
ВидТестенини
Земја на потеклоИталија
Регион или државаЛомбардија and Емилија-Ромања
ВаријантиFarfalle rigate, farfallone, farfalline
Cookbook: Фарфали на Викикниги 

Фарфали се вид тестенини познати како тестенини со „лептир машна“ или „лептир паста“. Името потекнува од италијанскиот збор farfalle (пеперутки).[1] Во италијанскиот град Модена, фарфалите се познати како стричети. Поголемата варијација на фарфали е позната како фарфалони, додека минијатурната верзија се нарекува фарфалине. Фарфали потекнува од 16 век во регионите на Ломбардија и Емилија-Ромања во северна Италија.

Треба да се напомене дека фарфали не е поврзан со фарфелот, тестенини од јачменово брашно што се користат во еврејската кујна.

Сорти[уреди | уреди извор]

Фарфали доаѓа во неколку големини, но сите имаат карактеристичен облик на „лептир машна“. Вообичаено, фарфалите се формираат од правоаголна или овална форма на тестенини, со две страни граничени со набразден раб и стиснат центар за да се создаде необична форма на тестенини. Ребрестата верзија на тестенините е позната како farfale rigate. Иако може да се користи со повеќето сосови, фарфалите најдобро одговараат на сосови од крем и домати. Се прават со песто, Алфредо или Болоњезе сос.[2]

Покрај обичните и интегралните сорти пченица, боите се добиваат со мешање на одредени состојки во тестото, што исто така влијае на вкусот (како и кај сите тестенини). На пример, цвеклото може да се користи за црвена, спанаќот за зелена, а мастилото од сипа за црно. Сорта со домат може исто така да биде достапна. Зелените, белите и црвените сорти често се продаваат заедно во мешавина која потсетува на боите на италијанското знаме.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Farfalle Chefs. „Farfalle Recipes“. Farfalle Recipe Book. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 2011-05-21.
  2. „Како кувати тестенину Фарфалле“. wikicell. Посетено на 17. 3. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)