Фарида ал-Абани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фарида Масауд ал-Абани

Фарида Масауд ал-Абани (родена на 16 септември 1988 година) е шведска политичарка и партиска ко-водачка на Феминистичката иницијатива. Таа претходно ја извршувала функцијата портпаролка на партијата за социјални прашања и миграциска политика. [1]

Родена во Таџура, Либија, ал-Абани се преселила со своето семејство во Шведска на тригодишна возраст. Таа има диплома за јавно здравје [2] и е активна во движењето за умереност. Таа била наградена со титулата Årets eldsjäl од страна на IOGT-NTO во 2017 година. [3] Ал-Абани претходно работела во одборот на женската организација Streetgäris. [4]

Во февруари 2019 година, ал-Абани ја наследила Гудрун Шиман како една од двете партиски лидерки на Феминистичката иницијатива. [5] Таа служела заедно со Гита Набави, актуелна претседателка од 2018 година, додека Набави не поднела оставка на 8 март 2020 година. Ал-Абани останала како единствена лидерка на партијата оттогаш. [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Press release (10 February 2019). „Farida al-Abani och Gita Nabavi valda till Feministiskt initiativs partiledare“. Feminist Initiative. Посетено на 14 May 2020.
  2. Källdén, Sacharias (2017-09-15). „Farida skapar föreställning för att få fler att rösta“. StockholmDirekt (шведски). Посетено на 2019-02-11.
  3. Svensson, Emelie (2019-01-16). „IOGT-NTO-medlem kan bli partiledare“. Accent (шведски). Посетено на 2019-02-11.
  4. „Kvinnonätverk bojkottar Almedalen på grund av rasism“ (шведски). 2017-05-26.
  5. „Hon tar över efter Gudrun Schyman“ (шведски). Sveriges Radio. 10 February 2019. Архивирано од изворникот на 8 March 2020. Посетено на 8 March 2020.
  6. Press release (8 February 2020). „2 ÅR SOM PARTILEDARE FÖR FEMINISTISKT INITIATIV, NU LÄMNAR GITA NABAVI UPPDRAGET“. Feminist Initiative. Посетено на 14 May 2020.