Фарадееви закони за електролиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Фарадеј.

Фарадеевите закони за електролиза се квантитативни односи врз основа на електрохемиските истражувања објавени од страна на Мајкл Фарадеј во 1834 година.[1]

Математичка форма[уреди | уреди извор]

Законите на Фарадеј може да бидат сумирани со:

каде:

Значи M/z е исто како и еквивалентната тежина на променетата супстанција.

Во првиот Фарадеев закон , M, F, and z се константи, така што поголема вредност на Q ќе биде поголема од m.

Во вториот Фарадеев закон, Q, F, and z се константи, така што поголема вредност на M/z (еквивалентната тежина) ќе биде поголема од m.

Во едноставен случај на константа-стуја електролизата, доведува до

и потоа до:

каде:

Во покомплицираниот случај на променлива електрична струја, вкупниот полнеж Q е електрична струја I() интегриран со текот на времето :

Тука t е вкупно време на електролиза.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ehl, Rosemary Gene; Ihde, Aaron (1954). „Faraday's Electrochemical Laws and the Determination of Equivalent Weights“. Journal of Chemical Education. 31 (May): 226–232. Bibcode:1954JChEd..31..226E. doi:10.1021/ed031p226.
  2. За сличен третман, погледни Strong, F. C. (1961). „Faraday's Laws in One Equation“. Journal of Chemical Education. 38 (2): 98. Bibcode:1961JChEd..38...98S. doi:10.1021/ed038p98.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Serway, Moses, and Moyer (2005). Modern Physics, third edition.