Фамилијата Бонус

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фамилијата Бонус е шведска драмска серија создадена од Феликс Хернгрен, Моа Хернгрен, Клара Хернгрен и Кале Мартин за СВТ. Серијата дебитирала во 2017 година, со втора сезона во 2018 година.[1] Третата сезона од серијата започнала и на СВТ и на НетФликс во 2019 година. Серијата ја освоила наградата Кристален во 2017 година за „Најдобра ТВ-драма“ [2] СТВ објави дека нарачала четврта сезона.[3]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Лиза (Вера Витали) и Патрик (Ерик Јохансон), двојка во нивните 30-ти кои живеат во Стокхолм, се неодамна разведени; и двајцата имаат 10-годишни синови, а Лиза има ќерка тинејџерка. Поранешната сопруга на Патрик, Катја (Петра Меде) е архитект, а поранешниот сопруг на Лиза, Мартин (Фредрик Халгрен) работи како трговец со кревети. Серијата ги следи турбулентните односи меѓу новиот пар и нивните бивши, како и прилагодувањата на трите деца на нивната нова семејна ситуација и како Патрик се справува со контрастот помеѓу неговиот тивок, вреден син Вилијам (Џејкоб Лундквист) и проблематичниот, авантуристички син Еди (Френк Дорсин) на Лиза.

Улогите и ликовите[уреди | уреди извор]

Главни ликови[уреди | уреди извор]

 • Вера Витали како Лиза Јохансон: мајка која работи дома, поранешна сопруга на Мартин
 • Ерик Јохансон како Патрик: учител на училиште, поранешен сопруг на Катја
 • Петра Меде како Катја: архитект, поранешна сопруга на Патрик
 • Фредрик Халгрен како Мартин: продавач, поранешен сопруг на Лиза
 • Френк Дорсин како Еди: 10-годишниот син на Лиза и Мартин
 • Аманда Линд како Бјанка: 15-годишната ќерка на Лиза и Мартин
 • Џејкоб Лундквист како Вилијам: 10-годишниот син на Патрик и Катја

Епизодни[уреди | уреди извор]

 • Маријана Мерк како Биргита („Голема“): Мајката на Мартин
 • Барбро Свенсон како Гунвор („Гуге“): девојка на Биргита
 • Ен Петрен како Илва: брачен советник на Лиза и Патрик
 • Јохан Улвесон како Јан: другиот брачен советник на Лиза и Патрик
 • Мартин Лук како Филип Крон: училиштен советник во училиштето на Патрик, пријател и доверлив на Патрик.
 • Лео Разак како Себастијан („Себе“): колега на Мартин во продавница за душеци.
 • Феликс Енгстром како Микаел Шмит: Шефот и сексуалниот вознемирувач на Катја/поранешен љубовен интерес.
 • Никлас Енгдал како Хенрик: колега и момче на Катја.
 • Ајда Енгвол како Тереза („Тесан“): работничка во продавница за облека во истиот трговски центар како продавницата за душеци на Мартин и накратко девојка на Мартин.
 • Дакота Транчер Вилијамс како Матео: момчето на Бјанка
 • Драгомир Мршиќ како Бранко: учител по боречки вештини и момче на Катја (сезона 2)
 • Регина Лунд како Ема: сестрата на Лиза.

Прикажување[уреди | уреди извор]

Стриминг сервисот Нетфликс ги купи правата за емитување Фамилијата Бонус од продукциската компанија ФХЛ во април 2017 година.[4] Од јули 2019 година, сезоните 1-3 се достапни во повеќето земји преку Нетфликс.[5][6] Забележителен исклучок е во нордиските земји, каде што во моментов се нуди само серија 1 на платена платформа.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Bonusfamiljen" med Regina Lund väcker känslor - nu kommer andra säsongen“. Gefle Dagblad. Посетено на 3 April 2018.
 2. „Här är kvällens vinnare“. Aftonbladet. Посетено на 3 April 2018.
 3. https://www.expressen.se/noje/blogg/tvbloggen/2019/11/18/bonusfamiljen-svt-sasong-4-bekraftat/
 4. Keslassy, Elsa (18 April 2017). „Netflix Picks Up Global Rights to Hit Swedish Series 'The Bonus Family' (EXCLUSIVE)“. Variety (English). Посетено на 24 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. Patton, Rebecca (July 2018). „Will 'Bonus Family' Return for Season 3? This Delightful Swedish Dramedy Has a Lot of Heart“. Bustle (English). Посетено на 24 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Mitchell, Molli (2019-07-12). „Bonus Family season 3 Netflix release date: When does it start? How many episodes?“. Express.co.uk (англиски). Посетено на 2019-11-26.
 7. „Bonus family (2017)“. JustWatch. Посетено на 28 July 2018.