Прејди на содржината

Фалкада

Координати: 46°22′N 11°52′E / 46.367° СГШ; 11.867° ИГД / 46.367; 11.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Falcade
Falciade
општина
Comune di Falcade
ЗемјаИталија
РегионVeneto
ПокраинаBelluno (BL)
ПоделоциSappade, Caviola, Valt, Coste, Somor, Le fratte, Marmolada, Tabiadon di Canes, Tabiadon di Val
Управа
 • ГрадоначалникMichele Costa
Површина
 • Вкупна52,8 км2 (204 ми2)
Надм. вис.&100000000000011480000001.148 м
Население (31 December 2017)[1]
 • Вкупно1.901
 • Густина3,6/км2 (9,3/ми2)
ДемонимFalcadini
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.32020
Повик. бр.0437
Мреж. местоМатична страница
Старата црква Кавиола.

Фалкада е општина во провинцијата Белуно во италијанскиот регион Венето, сместена на 110 километри северозападно од Венеција и околу 35 километри северозападно од Белуно.

Фалкада се граничи со следните општини: Канале д'Агордо, Моена, Рока Пјеторе, Сорага, Тонадико.

Фалкада е на работ на скијачката област Тревали: на падини кои се протегаат помеѓу регионите Венето и Трентино, што пак е дел од областа за супер скијање Доломит.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.